Licencjonowanie – Microsoft Dynamics NAV 2013

/ Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa

Wraz z osiągnięciem przez Microsoft Dynamics NAV 2013 najważniejszego kamienia milowego, Release-To-Manufacturing, nowy model licencjonowania przejmuje kontrolę. Zgodnie z oczekiwaniami, Microsoft utorował drogę do najnowszej wersji najpopularniejszego produktu Dynamics ERP poprzez zmianę modelu licencjonowania. W przeszłości miało miejsce kilka istotnych zmian w modelu licencjonowania, ale ta jest naprawdę radykalna i odzwierciedla strategie Microsoftu dotyczące pozycjonowania Microsoft Dynamics NAV.

Simplifikacja

W porównaniu z wcześniejszymi modelami, wieczyste licencjonowanie jest o wiele prostsze. Podstawy działalności gospodarczej i zaawansowane oferty zarządzania zostały wycofane, a pakiet fundacji został zastąpiony pakietem startowym. Każdy nowy klient musi zakupić pakiet startowy, który zawiera trzech pełnych użytkowników i jest wyceniony nieco ponad dwukrotnie drożej niż stara licencja biznesowa. Pakiet startowy umożliwia użytkownikom dostęp do niemal takiej samej funkcjonalności jak licencja biznesowa.

Jeśli klient potrzebuje bardziej zaawansowanych funkcji, może zakupić rozszerzony pakiet, który jest kupowany tylko raz, niezależnie od liczby użytkowników. Pozwala to wszystkim licencjonowanym użytkownikom na dostęp do pełnego stosu funkcjonalności Microsoft Dynamics NAV w płaskiej cenie dwóch pakietów startowych.

Niezależnie od tego, czy klient zakupił rozszerzony pakiet, wszyscy nowi użytkownicy są wyceniani w tej samej cenie, a ceny wodospadu nie zależą od liczby użytkowników. Nowa cena dla użytkownika jest w przybliżeniu w połowie drogi między starymi podstawowymi informacjami biznesowymi a zaawansowanymi cenami dla użytkowników zarządzających.

Rozszerzony pakiet całkowicie różni się od zaawansowanej oferty zarządzania. Podczas gdy zaawansowane zarządzanie po prostu pozwoliło Ci zamówić dodatkowe granulki, niektóre po bardzo wysokich kosztach, rozszerzony pakiet zawiera prawie wszystkie granulki. Oprócz dodatkowych użytkowników, jedynymi dodatkami, które można nabyć na wieczystą licencję są granulki dla konstruktorów aplikacji i rozwiązań oraz pakiety obiektów aplikacji. Ceny tych granulek nie uległy zmianie. Zapytania, nowy typ obiektu w Microsoft Dynamics NAV 2013, są wyceniane na tym samym poziomie z raportami, jednostkami kodu, stronami i portami XML.

Rodzaje użytkowników

Jedną z największych zmian są typy użytkowników i zapewnione poziomy dostępu. Lekkie licencje na samodzielną obsługę użytkowników i pracowników zostały wycofane i skutecznie zastąpione przez licencje ograniczone. Natomiast licencja „light user” została udzielona dla każdego nazwanego użytkownika i pozwalała użytkownikom na pełny dostęp do wszystkich funkcji Microsoft Dynamics NAV. Ograniczony użytkownik jest licencją jednoczesną, umożliwiającą dostęp do odczytu całego rozwiązania i zapisanie dostępu do trzech wybranych przez użytkownika tabel wraz z predefiniowanym zestawem tabel infrastruktury. Nie pozwala użytkownikom pisać do tabeli wejść GL, skutecznie zakazując użytkownikom księgowania transakcji finansowych. Użytkownicy mogą nadal wysyłać przesyłki, paragony i inne transakcje, o ile nie integrują się z finansami.

Największą różnicą pomiędzy modelem licencji wieczystej a modelem licencji biznesowych jest to, że licencja wieczysta w ogóle nie zależy od rodzaju dostępu do rozwiązania. Na przykład, można kupić ograniczonego użytkownika i nadal korzystać z roli klienta dostosowanego do jego potrzeb lub klienta internetowego, o ile nie pisze się do więcej niż trzech tabel. Ponadto, jeśli piszesz do więcej niż trzech tabel, potrzebujesz pełnej licencji użytkownika, nawet jeśli korzystasz tylko z usług internetowych, aby uzyskać dostęp do Microsoft Dynamics NAV.

Udostępnij

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje