Podatki i księgowość kryptowalut

/ Usługi biznesowe dla różnych branż

Profesjonalnie i kompleksowo zajmujemy się obsługą księgową oraz doradztwem podatkowym dotyczącym obrotu kryptowalutami. Obsługujemy księgowo firmy oraz osoby prywatne w zakresie rozliczenia podatkowego obrotu kryptowalutami (jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin). Niezależnie czy potrzebują Państwo rozliczenia podatku dochodowego PIT czy CIT od kryptowalut, nasz zespół służy pomocą i fachowym wsparciem.

Skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych doradców od księgowania i rozliczania operacji na kryptowalutach!


Dla naszych klientów z sektora handlu kryptowalutami oferujemy następujące usługi:

Księgowość dla zakładów produkcyjnych


Tworzenie oraz obsługa księgowa i podatkowa polskich spółek handlujących kryptowalutami (Cryptocurrency Trading Companies)

Są Państwo Traderami i chcą Państwo dodatkowo zabezpieczyć swoje interesy otwierając spółkę? Zapraszamy na konsultacje. Doradzimy w wyborze optymalnej formy prawnej i pomożemy w:

 • przygotowaniu wszystkich wymaganych dokumentów firmowych, w tym projektu aktu założycielskiego i statutu spółki;
 • rejestracji spółki w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) - oferujemy również adres siedziby firmy;
 • wyborze banku i otwieraniu rachunków bankowych;
 • rejestracji w Głównym Urzędzie Statystycznym – REGON;
 • uzyskaniu numeru NIP oraz rejestracji do VATrejestracji pracowników w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Obsługa księgowa i podatkowa firm i osób prywatnych (Krypto Traderów)

W przypadku osób prywatnych przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych. Koszty uzyskania przychodów są potrącane w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Podatek wynosi 19%. Nie ma przy tym możliwości skorzystania z ulg podatkowych czy kwoty wolnej od podatku. Transakcje na kryptowalutach wykazujemy w PIT-38 w części E. Możemy Państwa wspomóc przy przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT.

Przedsiębiorców i spółki zajmujące się kryptowalutami obowiązują osobne przepisy. Świadczymy dla Państwa usługi w zakresie rozliczania podatku CIT oraz dotrzymujemy formalności związanych z obsługą podatkową, prawną i księgową na terenie Polski. Należy pamiętać, że mogą Państwa obowiązywać osobne przepisy na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

getsix® wspiera w zakresie doradztwa podatkowego i usług księgowych dot. obrotu kryptowalutami zarówno podmioty krajowe, jak i zagraniczne. Jednak w przypadku tych ostatnich niezbędne jest ustanowienie spółki lub przedstawicielstwa na terenie Polski.

Nasz ekspert ds. księgowości kryptowalut

Mirosława

Mirosława
Główna Księgowa
Dep.: Outsourcing Księgowości

Księgowość kryptowalut – nasza oferta

W ramach usług księgowych w zakresie operacji na kryptowalutach oferujemy:

 • Księgowość oraz obsługę kadrowo-płacową;
 • Bieżące doradztwo podatkowe dotyczące najkorzystniejszych rozwiązań dla Państwa działalności opartej o handel kryptowalutami;
 • Pomoc na każdym etapie kontroli podatkowych i postępowań podatkowych - przejęcie ciężaru kontaktów z urzędami;
 • Reprezentację przedsiębiorców przed Sądami Administracyjnymi;
 • Pomoc w ustaleniu czy istnieje obowiązek dokumentacyjny w zakresie cen transferowych i w razie potrzeby przygotowanie odpowiedniej dokumentacji;
 • Przygotowanie wniosków o indywidualne interpretacje prawa podatkowego dotyczące kryptowalut;
 • Wsparcie profesjonalnego zespołu doradców podatkowych i ekspertów z zakresu księgowości;
 • Rozliczanie programów partnerskich i marketingu afiliacyjnego opartych na kryptowalutach.

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia księgowego i nowoczesnych rozwiązań dot. doradztwa podatkowego, księgowości transakcji oraz innych operacji związanych z kryptowalutami.


Partnerstwo z CoinTracking – Automatyzacja księgowości i sprawozdań podatkowych

getsix® jest partnerem lidera w trackowaniu kryptowalut i raportach podatkowych – CoinTracking. Dzięki temu, w przypadku rozliczeń księgowych i podatkowych kryptowalut, nasz system umożliwia pobieranie danych bezpośrednio z serwisu CoinTracking oraz przygotowanie odpowiednich raportów dla polskich urzędów i organów administracji publicznej.

Księgowość dla zakładów produkcyjnych

Współpraca z CoinTracking pozwala analizować transakcje i generować raporty dot. operacji na kryptowalutach w czasie rzeczywistym, w tym dot. zysku i straty, wartości monet oraz wielu innych. To bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynają Państwo inwestować i handlować kryptowalutami.

CoinTracking to obecnie ponad milion użytkowników, 25 tys. klientów korporacyjnych, kilkanaście lat na rynku i w sumie ponad 41,5 mld dolarów wartości wszystkich portfeli.

Niewątpliwą korzyścią z wyboru połączonej usługi księgowość w getsix i raportowania CoinTracking jest integracja pomiędzy naszymi platformami rozliczeniowymi. System księgowy getsix pobiera dane bezpośrednio z bazy danych CoinTracking w związku z czym nasza opłata księgowa nie jest uzależniona od ilości zaksięgowanych transakcji. Płacą Państwo jedynie stałą miesięczną stawkę za obsługę księgową.


Nasz zespół doradztwa podatkowego ds. kryptowalut

Aneta

Aneta Majchrowicz-Bączyk
Partner / Radca prawny
Główny Kierownik getsix Tax & Legal
PolskiEnglishDeutsch

Czym są kryptowaluty? Rys hisotryczny

Kryptowaluta jest szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej, przechowującej informacje w umownych jednostkach. Waluta wirtualna to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy, pieniądzem elektronicznym, wekslem lub czekiem. Jest za to akceptowana, jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywana, przeniesiona lub być przedmiotem handlu.

Kryptowaluty zostały już prawnie uznane w niektórych krajach. W Polsce prawo nie reguluje obrotu kryptowalutami. Można je jednak legalnie kupować i płacić nimi – takie płatności są coraz częściej dopuszczane np. w sklepach internetowych. Dodatkowo, pomimo tego, że kryptowaluty nie są zdefiniowane w polskim prawie podatkowym, obrót nimi tworzy zobowiązania podatkowe.

Najpopularniejszą i najstarszą kryptowalutą jest bitcoin (BTC), jednak istnieje kilka tysięcy innych tego typu systemów i wciąż powstają nowe. Są tworzone również w celu tzw. marketingu tokenowego, pozwalającego na ich wykorzystanie – zazwyczaj w środowisku Ethereum – w konkursach czy programach lojalnościowych.

Referencje

Chciałabym skorzystać z okazji i jeszcze raz podziękować za bardzo dobrą współpracę, szybkie opracowanie i przygotowanie danych oraz wsparcie przy organizacji zgromadzenia wspólników. Mam nadzieję, że w celu omówienia kolejnych sprawozdań finansowych będziemy mogli spotkać się już osobiście.

Elisabeth Neumann , I.G. Pflanzenzucht GmbH
Prokurent, Dyrektor finansowy

Udostępnij

Ostatnia aktualizacja : 25.02.2022

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje