Zalety chmury obliczeniowej

/ Słowniczek terminów biznesowych

Zalety chmury obliczeniowej

Krótko mówiąc, przetwarzanie w chmurze to przetwarzanie w oparciu o Internet. Tam, gdzie w przeszłości ludzie uruchamiali aplikacje lub programy z oprogramowania pobranego na fizycznym komputerze lub serwerze w ich budynku, chmura obliczeniowa pozwala ludziom na dostęp do tych samych rodzajów aplikacji przez Internet. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród MŚP. CRN przewiduje, że do 2014 r. małe przedsiębiorstwa wydadzą prawie 100 mld dolarów na usługi w chmurze obliczeniowej.

Więc dlaczego tak wiele firm przenosi się do chmury? Dlatego, że chmura obliczeniowa zwiększa wydajność, pomaga poprawić przepłw pieniężny i oferuje wiele innych korzyści.

1. Elastyczność – W przypadku, gdy firma potrzebuje większej przepustowości niż zwykle, usługa w chmurze może natychmiast zaspokoić zapotrzebowanie ze względu na ogromną pojemność zdalnych serwerów. W rzeczywistości ta elastyczność jest tak istotna, że 65% respondentów ankiety Information Week stwierdziło, że “zdolność do szybkiego zaspokojenia potrzeb biznesowych” była ważnym powodem przejścia na cloud computing.

2. Odzyskiwanie po awarii – Kiedy przedsiębiorstwa zaczynają korzystać z usług w chmurze, nie potrzebują już złożonych planów odzyskiwania danych po awarii. Dostawcy usług przetwarzania w chmurze zajmują się większością problemów i robią to szybciej. Grupa Aberdeen stwierdziła, że firmy, które korzystały z chmury, były w stanie rozwiązać problemy średnio w 2,1 godziny, czyli prawie cztery razy szybciej niż firmy, które nie korzystały z chmury (8 godzin). To samo badanie wykazało, że średnie przedsiębiorstwa miały najlepszy ze wszystkich czasów odzyskiwania danych, co zabierało prawie połowę czasu odzyskiwania danych w przypadku większych przedsiębiorstw.

3. Automatyczne aktualizacje oprogramowania – W 2010 r. brytyjskie firmy spędzały 18 dni roboczych w miesiącu samodzielnie zarządzając bezpieczeństwem na miejscu. Jednak dostawcy chmury obliczeniowej sami zajmują się konserwacją serwerów – w tym aktualizacją zabezpieczeń – uwalniając czas i zasoby swoich klientów na inne zadania.

4. Bez wydatków kapitałowych – Usługi w chmurze obliczeniowej są zazwyczaj płatne w miarę upływu czasu, więc nie ma potrzeby ponoszenia żadnych wydatków kapitałowych. A ponieważ chmura obliczeniowa jest znacznie szybsza do wdrożenia, firmy mają minimalne koszty rozpoczęcia projektu i przewidywalne bieżące koszty operacyjne.

5. Zwiększona współpraca – przetwarzanie w chmurze zwiększa współpracę, pozwalając wszystkim pracownikom – gdziekolwiek się znajdują – na synchronizację i jednoczesną pracę nad dokumentami i udostępnionymi aplikacjami oraz śledzenie współpracowników i rejestrów w celu otrzymywania krytycznych aktualizacji w czasie rzeczywistym. Badanie przeprowadzone przez firmę Frost & Sullivan wykazało, że firmy, które zainwestowały w technologię współpracy, uzyskały 400% zwrotu z inwestycji.

6. Praca z dowolnego miejsca – tak długo, jak pracownicy mają dostęp do Internetu, mogą pracować z dowolnego miejsca. Ta elastyczność ma pozytywny wpływ na równowagę między pracą a życiem osobistym oraz na wydajność pracowników posiadających wiedzę. Jedno z badań wykazało, że 42% pracujących osób dorosłych zrezygnowałoby z części wynagrodzenia, gdyby mogli pracować na odległość, i średnio otrzymaliby 6-procentową redukcję wynagrodzenia.

7. Kontrola dokumentów – Według jednego z badań, “73% pracowników wiedzy współpracuje z ludźmi w różnych strefach czasowych i regionach co najmniej raz w miesiącu”.

Jeśli firma nie korzysta z chmury, pracownicy muszą wysyłać pliki tam i z powrotem pocztą elektroniczną, co oznacza, że tylko jedna osoba może pracować nad plikiem jednocześnie, a ten sam dokument ma tony nazwisk i formatów.

Przetwarzanie w chmurze utrzymuje wszystkie pliki w jednej centralnej lokalizacji, a wszyscy pracują z jednej centralnej kopii. Pracownicy mogą nawet rozmawiać ze sobą na czacie podczas dokonywania wspólnych zmian. Cały ten proces wzmacnia współpracę, co zwiększa wydajność i poprawia wyniki finansowe firmy.

8. Bezpieczeństwo – Każdego roku na samych lotniskach ginie około 800.000 laptopów. Może to mieć pewne poważne konsekwencje finansowe, ale kiedy wszystko jest przechowywane w chmurze, dane nadal są dostępne bez względu na to, co dzieje się z maszyną.

9. Konkurencyjność – Chmura daje MŚP dostęp do technologii klasy korporacyjnej. Pozwala również mniejszym firmom działać szybciej niż dużym, uznanym konkurentom. Badanie nad odzyskiwaniem danych po awarii ostatecznie wykazało, że firmy, które nie korzystały z chmury, musiały polegać na metodach tworzenia kopii zapasowych na taśmie i skomplikowanych procedurach odzyskiwania danych – powolnych, pracochłonnych rzeczy, których użytkownicy chmury po prostu nie używają, co pozwala Dawidowi po raz kolejny przejąć kontrolę nad Goliatem.

10. Przyjazna dla środowiska – Firmy korzystające z chmury obliczeniowej wykorzystują jedynie potrzebną im przestrzeń serwerową, co zmniejsza ich ślad węglowy. Korzystanie z chmury powoduje zmniejszenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla o co najmniej 30% w porównaniu z wykorzystaniem serwerów na miejscu. I znowu, MŚP odnoszą największe korzyści: dla małych firm, zmniejszenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla wyniesie prawdopodobnie 90%.

Aplikacja hostowana a aplikacja SaaS
Poniższa tabela opisuje niektóre z cech, które odróżniają ofertę SaaS od oferty hostowanej.

Aplikacja hostowana
(licencja plus hosting)
SaaS
(software as a service)
Licencja na oprogramowanie Zakupiona, w posiadaniu Wynajęta od dostawcy SaaS
Lokalizacja oprogramowania Wybrana przez klienta centrum hostingowego Ustalona przez dostawcę SaaS
Aktualizacje oprogramowania Zainstalowane przez klienta Zainstalowane przez dostawcę SaaS
Usługi tworzenia kopii zapasowych Zarządzane przez klienta Zarządzane przez dostawcę SaaS
Model finansowy Wydatki kapitałowe Wydatki operacyjne
Model wdrożenia Zazwyczaj single tenant Zazwyczaj multi-tenant
Model chmury Chmura wewnętrzna lub zewnętrzna Zewnętrzna chmura

Udostępnij

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje