Chmura obliczeniowa jest tematem, który wielu uważa za zagmatwany. Nie jest to jednak temat tak zagmatwany, jak się wydaje.
W podstawowych terminach, cloud computing jest zwrotem używanym do opisania różnych scenariuszy, w których zasoby obliczeniowe są dostarczane jako usługa przez połączenie sieciowe (zazwyczaj jest to internet). Przetwarzanie w chmurze jest zatem rodzajem przetwarzania, które polega na współdzieleniu puli zasobów fizycznych i/lub wirtualnych, a nie na wdrażaniu lokalnego lub osobistego sprzętu i oprogramowania. Jest ona w pewnym sensie synonimem terminu “informatyka użytkowa”, ponieważ użytkownicy mogą korzystać z zasobów obliczeniowych, a nie zarządzać sprzętem potrzebnym do ich samodzielnego wytworzenia, podobnie jak konsumenci korzystający z krajowych źródeł energii elektrycznej, zamiast uruchamiać własny generator.
Kilka definicji “Cloud Computing” można znaleźć w Internecie.
Niektóre instytucje definiują chmury obliczeniowe jako usługi oparte na sprzęcie komputerowym, oferujące pojemność komputerową, sieciową i magazynową, w których zarządzanie sprzętem jest w dużym stopniu oderwane od nabywcy, nabywcy ponoszą koszty infrastruktury jako zmienne wydatki operacyjne (OPEX), a koszty infrastruktury są bardzo elastyczne (w górę lub w dół).
Określają one następującą charakterystykę chmur:
- Przedsiębiorstwa nie ponoszą żadnych kosztów kapitałowych związanych z infrastrukturą, a jedynie koszty operacyjne na zasadzie pay-per-use;
- Specyfikacje architektury są abstrakcyjne;
- Pojemność może być dynamicznie skalowana w górę lub w dół, i to natychmiast;
- Sprzęt może być gdziekolwiek geograficznie.
Inni eksperci IT definiują “Cloud Computing” jako zarówno aplikacje dostarczane jako usługi przez Internet, jak i sprzęt i oprogramowanie w centrach danych, które świadczą te usługi. Rozumieją oni “cloud computing” jako sumę oprogramowania jako usługi (SaaS) i oprogramowania użytkowego (Utility Computing), które definiuje się jako sprzedaż takiej usługi (w miarę możliwości na zasadzie pay-as-you-go).
Podkreślają one trzy aspekty “Cloud Computing” z punktu widzenia sprzętu:
- Iluzja nieskończonych zasobów obliczeniowych dostępnych na żądanie;
- Eliminacja początkowego zaangażowania użytkowników chmury;
- Zdolność do płacenia za korzystanie z zasobów informatycznych w razie potrzeby w krótkim czasie.
Różnica między dwiema powyższymi definicjami polega na tym, że abstrakcja infrastruktury jest wyraźnie podkreślona w pierwszym podejściu do definicji, podczas gdy w drugim jest ona implikowana. Dodatkowo, pierwsze podejście odróżnia “usługi w chmurze” od usług w chmurze jako usługi, gdzie infrastruktura bazowa jest abstrakcyjna i może skalować się elastycznie – innymi słowy, postrzega ono chmury jako głównie abstrakcje dla sprzętu.
Niezależnie od tego, jak zdefiniowano “Cloud Computing”, panuje zgoda co do tego, że chmury umożliwiają korzystanie z modelu użytkowego lub pay-as-you-go bez uprzedniego zaangażowania się w koszty infrastruktury lub interwencji człowieka ze strony dostawcy usług. Wykorzystanie wirtualizacji jest również akceptowane jako faktyczna norma dla dostarczania infrastruktury i usług opartych na chmurze. Wreszcie iluzja elastyczności, gdy zasoby są dostępne na żądanie i mogą być skalowane w górę lub w dół, eliminuje potrzebę planowania przez użytkowników “Cloud Computing” z wyprzedzeniem w okresach szczytowego obciążenia.
Wreszcie, getsix® definiuje ‘Cloud Computing’ jako styl obliczeń, w którym masowo skalowalne możliwości związane z IT są dostarczane “jako usługa” przy użyciu technologii internetowych wielu zewnętrznym klientom.
Biorąc pod uwagę chmurę
Pierwsze pytanie, jakie powinno zadać przedsiębiorstwo, rozważając przetwarzanie w chmurze, brzmi: “Dlaczego powinniśmy korzystać z chmury?” Istnieją trzy odpowiedzi, które stale pojawiają się jako najbardziej przekonujące powody: szybkość, zwinność i koszty. Chmura zapewnia zasoby w ciągu kilku sekund lub minut, w porównaniu z dniami, tygodniami lub dłużej, na fizyczną rozbudowę infrastruktury. Ponadto chmura usuwa ograniczenia platform fizycznych, ponieważ teoretycznie może być skalowana w nieskończoność. Model użytkowy chmury pozwala również przedsiębiorstwu płacić tylko za zasoby, które wykorzystuje, zamiast pochłaniać utopione koszty fizycznego sprzętu w tradycyjnym modelu obliczeniowym. Te znaczące korzyści kuszą wiele osób do szybkiego przejścia do chmury, ale chociaż chmura jest dla wszystkich, nie jest dla wszystkich.
Typy obliczeń w chmurze:
Istnieje również duży wybór w zakresie poziomu bezpieczeństwa i zarządzania wymaganego we wdrożeniach chmury, z opcją dopasowaną do niemal każdej firmy.
Korzyści z Cloud Computing
Jednak zalety “Cloud Computing” nie ograniczają się do elastyczności. Przedsiębiorstwa mogą również skorzystać (w różnym stopniu) z ekonomii skali stworzonej poprzez masowe tworzenie usług w tych samych środowiskach obliczeniowych oraz z niezawodności fizycznego hostingu usług na wielu serwerach, gdzie awarie poszczególnych systemów nie mają wpływu na ciągłość usługi.