Jeśli Twoja firma jest właścicielem lub użytkownikiem gruntów, budynków lub budowli w Polsce, może być wymagane złożenie rocznej deklaracji podatku od nieruchomości (DN-1) we właściwym urzędzie gminy i utrzymanie spójności obliczeń z klasyfikacją aktywów, powierzchniami i lokalnymi stawkami.
getsix wspiera międzynarodowe firmy w przygotowaniu DN-1, korektach i reprezentacji w postępowaniach podatkowych gminnych – zwłaszcza tam, gdzie kluczowym ryzykiem jest klasyfikacja "budynek vs budowla" i 2% podatek od wartości budowli.
Uzyskaj wsparcie w zakresie składania DN-1 i przeglądu ryzyka
Co obejmuje ta usługa
Pomagamy kompleksowo w zakresie zgodności z podatkiem od nieruchomości, w tym:
- Przygotowanie DN-1 (deklaracja roczna) z wymaganymi załącznikami (w zależności od wzorów gminnych)
- Weryfikacja przedmiotów opodatkowania: grunty, budynki/ich części oraz budowle (w tym powierzchnie użytkowane działalności gospodarczej i infrastruktura techniczna)
- Walidacja podstawy opodatkowania (pozycje w oparciu o m² vs pozycje w oparciu o 2% wartości dla budowli)
- Korekty / aktualizacje w ciągu roku (np. nabycia, remonty, zmiana przeznaczenia, nowe oddane do użytkowania składniki)
- Wsparcie podczas kontroli gminnych / postępowań podatkowych związanych z deklaracjami podatku od nieruchomości (pytania, dowody, wyjaśnienia, przygotowanie do sporu)
Potrzebujesz szerszego wsparcia? doradztwo podatkowe w Polsce
Chcesz zsynchronizować zgodność z zamknięciem księgowym i środkami trwałymi? księgowość w Polsce
Dla kogo jest ta usługa
Ta usługa jest przeznaczona dla:
- Firm zagranicznych z magazynami, biurami, punktami sprzedaży, zakładami produkcyjnymi w Polsce
- Grup z aktywami o wysokim CAPEX, gdzie klasyfikacja budowli stanowi ryzyko
- Firm z wieloma lokalizacjami i różnymi zasadami/stawkami gminnymi
- Firm stojących w obliczu pytań gminnych, kontroli lub potencjalnej reklasyfikacji (wyższe obciążenie podatkowe)
Największe ryzyka, które redukujemy
Klasyfikacja budynek vs budowla (i dlaczego to ważne)
Od 1 stycznia 2025 roku Polska zmieniła definicje stosowane dla celów podatku od nieruchomości, co zwiększa wrażliwość klasyfikacji i ryzyko sporów.
Błędna klasyfikacja może istotnie zmienić podstawę opodatkowania – zwłaszcza gdy aktywa podlegają opodatkowaniu jako budowle według 2% wartości.
Termin DN-1 i presja zgodności
Co do zasady osoby prawne i jednostki organizacyjne składają DN-1 do 31 stycznia każdego roku (z szczególnymi, wyjątkowymi zasadami w 2025 roku związanymi ze zmianami definicji).
Pomagamy przygotować się wystarczająco wcześnie, aby uniknąć "last-minute" luk danych (powierzchnie, specyfikacje techniczne, podstawa wartościowa dla budowli).
Co dostarczamy (rezultaty)
Otrzymujesz pakiet gotowy do audytu, zazwyczaj zawierający:
- Projekt DN-1 (według odpowiedniego formularza/wzoru gminnego)
- Załączniki / zestawienie obiektów (w zależności od wymogów lokalnych)
- Podsumowanie kalkulacji podstawy opodatkowania (jasne "dlaczego i jak" obliczyliśmy każdą pozycję)
- Uwagi o ryzyku: założenia klasyfikacyjne i pozycje do potwierdzenia (techniczne/prawne)
- Wskazówki dotyczące składania: co składać, gdzie i jak udokumentować swoje stanowisko
- W razie potrzeby: strategia korekty (kiedy korygować, co powoduje zmianę, lista kontrolna dokumentacji)
Chcesz, abyśmy przygotowali DN-1 + załączniki dla Twojej gminy?
Nasz proces
Krok 1 — Zbieranie danych i mapowanie nieruchomości
Mapujemy, co posiadasz w Polsce i jak jest wykorzystywane (użytek gospodarczy vs użytek niegospodarczy), według lokalizacji i gminy.
Krok 2 — Klasyfikacja i weryfikacja podstawy opodatkowania
Weryfikujemy, czy każdy obiekt jest opodatkowany według m² (grunty/budynki) czy podstawy wartościowej (budowle) i identyfikujemy pozycje wysokiego ryzyka do wyjaśnienia.
Krok 3 — Przygotowanie i przegląd DN-1
Przygotowujemy DN-1 i załączniki pomocnicze, następnie przeglądamy z Twoją osobą finansową/kontaktową przed złożeniem.
Krok 4 — Wsparcie w zapytaniach gminnych / postępowaniach (w razie potrzeby)
Jeśli gmina żąda wyjaśnień lub kwestionuje Twoje podejście, pomagamy odpowiedzieć z jasnym stanowiskiem i dokumentacją wspierającą.
Czego potrzebujemy od Ciebie (praktyczna lista kontrolna)
Aby efektywnie przygotować DN-1, zazwyczaj potrzebujemy:
- Lista nieruchomości według adresu/gminy + podstawa własności/użytkowania (własność/dzierżawa/posiadanie)
- Powierzchnie (m²) dla gruntów i budynków/ich części (w tym alokacja użytku gospodarczego w przypadku użytku mieszanego)
- Wyciągi z rejestru środków trwałych dla odpowiednich aktywów technicznych
- Dokumentacja techniczna w razie potrzeby (do wsparcia klasyfikacji)
- DN-1 z poprzedniego roku (jeśli dostępne) + wszelka korespondencja z gminą
- Wydarzenia w ciągu roku: nabycia, zbycia, remonty, nowe oddane do użytkowania składniki
Dlaczego getsix
- Doświadczenie we wspieraniu międzynarodowych firm działających w Polsce (kontekst podatkowy i księgowy)
- Praktyczne podejście do dokumentacji: koncentrujemy się na plikach gotowych do audytu i możliwych do obrony
- Możliwość łączenia doradztwa podatkowego z księgowością/uzgadnianiem środków trwałych w celu zmniejszenia rozbieżności danych
Powiązany artykuł w bazie wiedzy
Chcesz najpierw "przegląd zasad"? Przeczytaj nasz przewodnik:
Podatek od nieruchomości Polska: podatek od gruntów, budynków
i budowli
Oficjalne wytyczne rządowe znajdziesz tutaj:
Podatek od nieruchomości – Biznes.gov.pl
FAQ
Czy składacie DN-1 w naszym imieniu?
Przygotowujemy pakiet deklaracji i dostarczamy instrukcje składania. Jeśli potrzebujesz reprezentacji i obsługi korespondencji podczas postępowań, możemy również wesprzeć ten zakres (w zależności od pełnomocnictw i specyfiki sprawy).
Czy możecie pomóc, jeśli mamy wiele gmin?
Tak – konfiguracje wielolokalizacyjne są powszechne. Strukturyzujemy dane na gminę i pomagamy standaryzować dane wejściowe w lokalizacjach.
Nie jesteśmy pewni, czy składnik jest "budowlą" opodatkowaną 2% – czy możecie to sprawdzić?
Tak. To jeden z najczęstszych (i najbardziej kosztownych) punktów ryzyka. Budowle mogą być opodatkowane 2% wartości.
Powiedz nam, gdzie znajduje się Twoja nieruchomość (gmina/miasto), jaki rodzaj aktywów posiadasz (biuro/magazyn/zakład/infrastruktura) i czy potrzebujesz tylko przygotowania DN-1, czy również wsparcia podczas postępowań gminnych.






