Aktualności

/ Niemcy

Projekt ustawy o ujednoliceniu prawa o fundacjach w Niemczech

Projekt ustawy o ujednoliceniu prawa o fundacjach w Niemczech

/
Data13 gru 2021
/
Kategoria

W dniu 3 lutego 2021 r. rząd federalny przyjął projekt ustawy o ujednoliceniu prawa o fundacjach.

Dzięki tej ustawie prawo o fundacjach ma być w przyszłości w sposób pełny uregulowane w kodeksie cywilnym. Do tej pory w poszczególnych krajach związkowych funkcjonowały bardziej szczegółowe regulacje. Nie są one jednak jednolite, tak więc prawo o fundacjach jest skonstruowane w różny sposób w różnych krajach związkowych. Celem reformy jest wyeliminowanie wynikających stąd sporów i niejasności prawnych wśród darczyńców i fundacji. W projekcie ustawy przewidziano nowe regulacje, w szczególności w zakresie nazwy, siedziby i majątku fundacji, zmiany ich statutu, a także łączenia i konsolidacji.

Ponadto w celu zapewnienia większej przejrzystości i jawności planowane jest wprowadzenie centralnego rejestru fundacji. Obecnie takiego rejestru nie ma, w związku z czym do udowodnienia uprawnień do reprezentacji członków zarządu wymagane są urzędowe zaświadczenia o reprezentacji, które wymagają regularnej aktualizacji. W przyszłości nie będzie to już konieczne, ponieważ wpisy do rejestru będą podlegać podobnej zasadzie ochrony uzasadnionych oczekiwań, jak ma to miejsce w przypadku rejestru handlowego.

Projekt ustawy został potwierdzony przez Bundesrat. Przepisy dotyczące rejestru fundacji mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2026 r., pozostałe przepisy zasadniczo z dniem 1 lipca 2022 r.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje