Aktualności

/ Niemcy

Zmiana przepisów o rejestrze beneficjentów rzeczywistych w Niemczech

Projekt ustawy o przekształceniu rejestru beneficjentów rzeczywistych w rejestr pełny

/
Data10 gru 2021
/
Kategoria

W dniu 10 czerwca 2021 r. Bundestag przyjął projekt ustawy o przekształceniu rejestru beneficjentów rzeczywistych w rejestr pełny. Bundesrat wyraził zgodę w dniu 25.06.2021 r. Ustawa weszła w życie z dniem 1.8.2021 r.

Zgodnie z ustawą, wszystkie spółki podlegające obowiązkowi sprawozdawczemu muszą przekazywać dane swoich beneficjentów rzeczywistych do Monitora Federalnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy spółka ogłosiła już informacje o swoich udziałowcach w innym publicznie dostępnym rejestrze, np. rejestrze handlowym.

Dotyczy to w szczególności spółek GmbH, które dotychczas były zwolnione z obowiązku składania sprawozdań do rejestru beneficjentów rzeczywistych ze względu na ujawnienie listy udziałowców w rejestrze handlowym. Obowiązkowi podlegają również spółki giełdowe i ich spółki zależne.

Oznacza to, że oprócz wpisów do rejestru handlowego wszystkie przedsiębiorstwa są obecnie zobowiązane do składania regularnych sprawozdań do rejestru beneficjentów rzeczywistych. W przyszłości konieczne więc będzie przekazywanie danych do obu wspomnianych rejestrów.

Naruszenie obowiązku sprawozdawczego grozi wysokimi grzywnami.

Na wypełnienie nowych obowiązków sprawozdawczych przewidziano okresy przejściowe. Spółki akcyjne mają na to czas do marca 2022, spółki GmbH, spółdzielnie i spółki partnerskie – do czerwca 2022 r., a pozostałe rodzaje spółek – do grudnia 2022. Uprawnienie do okresu przejściowego przysługuje jednak tylko tym podmiotom, które w chwili wejścia w życie ustawy mogły korzystać z obowiązującego dotychczas tzw. zgłoszenia fikcyjnego.

Uwaga:

Warto sprawdzić,

  • czy podmiot spełnił aktualne wymogi sprawozdawcze – wówczas może skorzystać z okresu przejściowego, oraz
  • czy podmiot dysponuje kompletem wymaganych informacji na temat beneficjentów rzeczywistych, tak, by w wymaganym terminie możliwe było podanie ich do rejestru.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje