Aktualności

/ Niemcy

Zarządzanie usługami w chmurze - doświadczenia wynikające z pożaru centrum danych w Niemczech

Zarządzanie usługami w chmurze – doświadczenia wynikające z pożaru centrum danych w Niemczech

/
Data20 gru 2021
/
Kategoria

Na początku marca 2021 r. doszło do pożaru serwerowni największego europejskiego dostawcy usług w chmurze, firmy OVH. Doszczętnie spłonęło pięciopiętrowe centrum danych mogące pomieścić 12.000 serwerów, a kolejny budynek został zniszczony w połowie. Unicestwieniu uległa olbrzymia ilość danych użytkowników.

Szkody były ogromne, ponieważ wielu klientów nie posiadało kopii zapasowych lub nie zlecało ich wykonywania, chcąc obniżyć koszty.

Ten incydent pokazuje, że źle rozumiana oszczędność może bardzo drogo kosztować. Każda firma powinna mieć świadomość, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych nie spoczywa automatycznie i wyłącznie na dostawcy usług.

Usługi i technologie w chmurze mogą służyć do efektywnego rozwiązywania zadań, opracowywania nowych modeli biznesowych i skalowalnej automatyzacji procesów. Dlatego korzystanie z usług w chmurze jest w wielu przypadkach bardziej niż uzasadnione. W tym celu należy opracować odpowiednie koncepcje, które zagwarantują bezpieczeństwo i dostępność aplikacji informatycznych i danych z punktu widzenia użytkownika.

W ramach bezpiecznego zarządzania chmurą należy zatem – przed wyborem dostawcy i przekazaniem mu swoich danych – uwzględnić strategiczne aspekty, takie jak kopie zapasowe i redundancja (np. multi-cloud, chmura hybrydowa lub georedundancja).

Istotne jest również posiadanie strategii wyjścia w celu łatwego i pełnego odzyskania danych lub możliwości przeniesienia ich do innych dostawców usług w chmurze, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje