Aktualności

/ Niemcy

Czy warto założyć firmę w Niemczech

Czy warto założyć firmę w Niemczech?

/
Data20 cze 2023
/
Kategoria

Dla wielu przedsiębiorców prowadzenie działalności gospodarczej za naszą zachodnią granicą może być bardziej opłacalne niż w Polsce. Niemiecki rynek jest atrakcyjny ze względu na swoją wielkość, stabilność i bliskość geograficzną. Firma w Niemczech może okazać się korzystna pod względem podatkowym, natomiast proces zakładania wiąże się z dodatkowymi opłatami i jest bardziej skomplikowany niż w Polsce. W zależności od indywidualnych uwarunkowań może okazać się, że podatki płacone za granicą wyniosą mniej niż w kraju, należy jednak uważać na mnogość pułapek fiskalnych, jakie znajdują się w Niemieckim prawie.


Dlaczego warto założyć firmę w Niemczech?

Niemiecki system podatkowy jest atrakcyjny dla wielu przedsiębiorców. Ubezpieczenie emerytalne nie jest tam obowiązkowe, a rentowe jest wymagane tylko w wybranych branżach, co przekłada się na spore miesięczne oszczędności. Warto też wziąć pod uwagę ubezpieczenie zdrowotne, które przy mniejszej kwocie niż w Polsce oferuje szeroki wachlarz usług. Kwota wolna od podatku w Niemczech jest wyższa niż w Polsce i wynosi około 10 tys. euro. Dodatkowo obowiązuje tam także niższa niż w Polsce stawka podatku.

Niemiecki system fiskalny jest bardzo konkurencyjny i oferuje atrakcyjne programy wspierające przedsiębiorczość oraz ulgi podatkowe, z których można skorzystać w zależności od landu.


Jaką formę działalności gospodarczej w Niemczech wybrać?

Najpopularniejszym wyborem Polaków, którzy decydują się na założenie firmy w Niemczech, jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) – Gewerbe. To standardowa forma prawna, więc jeśli zdecydujesz się na rejestrację firmy, automatycznie przyjmie ona tę formę. Nie jest wymagane posiadanie minimalnego kapitału. Chociaż potocznie nazywamy to „działalnością jednoosobową”, podobnie jak w Polsce, jest możliwość zatrudniania pracowników.

Innym rodzajem działalności, który istnieje w Niemczech, jest Kleingewerbe, znana jako mała działalność gospodarcza. Aby ją prowadzić, należy spełnić dwa główne kryteria. Obroty w poprzednim roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć 22 tys. euro, a w bieżącym roku — nie mogą przekroczyć 50 tys. euro. W ramach tego typu działalności istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT.

Wybór form prawnych jest podobny jak w Polsce.

Formy działalności gospodarczej w Niemczech:

Spółki osobowe:

  • Spółka cywilna – Gesellschaft bürgerlichen Rechts (GbR)
  • Spółka jawna – Offene Handelsgesellschaft (OHG)
  • Spółka komandytowa – Kommanditgesellschaft (KG)
  • Spółka partnerska – Partnerschaftsgesellschaft (PartG)

Spółki kapitałowe:

  • Spółka akcyjna – Aktiengesellschaft (AG)
  • Spółka z o.o. – Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH)
  • Spółka z o.o., określana jako mini GmbH – Haftungsbeschränkt (9G)
  • Spółka komandytowo-akcyjna – Kommanditgesellschaft auf Aktien (KGaA)

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą gewerbe lub spółki osobowe, są opodatkowani na takich samych zasadach jak osoby fizyczne. Stawki podatkowe wahają się od 0 do 45 procent i zależą one od wielu czynników, takich jak wysokość dochodów czy klasa podatkowa, do której przynależy podatnik. Dodatkowo różne opłaty, takie jak te pobierane na poziomie lokalnym w danym landzie, również mają wpływ na ostateczne obciążenie podatkowe. Z kolei spółki kapitałowe są zobowiązane do zapłaty Körperschaftssteuer, który jest niemieckim odpowiednikiem polskiego CIT i wynosi 15 procent, a do tego dochodzi 5,5 procent daniny solidarnościowej.


Na co zwrócić uwagę zakładając firmę w Niemczech?

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu firmy w Niemczech, powinieneś być świadomy, że proces ten jest bardziej złożony niż w Polsce i wiąże się z dodatkowymi kosztami. W Niemczech wiele formalności nadal jest realizowanych za pomocą dokumentacji papierowej, a system podatkowy zawiera liczne pułapki, podobnie do systemu obowiązującego w Polsce.

Przede wszystkim, aby móc rozliczać się podatkowo w Niemczech, konieczne jest przebywanie na terytorium tego kraju przez ponad 183 dni w roku. Dodatkowo wymagane jest, aby tzw. centrum interesów osobistych było zlokalizowane w Niemczech. Oznacza to konieczność utrzymania tam silnych powiązań osobistych, takich jak więzi rodzinne, a także aktywność na polu społecznym, politycznym, kulturalnym lub sportowym. Możliwość uzyskania statusu rezydenta niemieckiego istnieje również w przypadku, gdy centrum interesów gospodarczych jest zlokalizowane w Niemczech. To z kolei implikuje posiadanie silnych powiązań ekonomicznych, takich jak prowadzenie działalności gospodarczej, posiadanie majątku nieruchomego i ruchomego, prowadzenie kont bankowych czy zaciąganie zobowiązań kredytowych.

Przed podjęciem decyzji, zaleca się dokładną analizę wszystkich aspektów, zarówno korzyści, jak i potencjalnych trudności, a także konsultację z doradcami podatkowymi. Należy pamiętać, że każda sytuacja jest unikalna i to, co jest korzystne dla jednej firmy, niekoniecznie musi być korzystne dla innej. Wskazane jest zwrócenie uwagi na różne aspekty, takie jak system podatkowy, wymogi formalne, a także potencjalne bariery językowe.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Główny konsultant ds. relacji z klientami / Partner

Ortwin-Uwe Jentsch
Partner
Główny Konsultant ds. relacji z klientami
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje