Aktualności

/ Podatki i prawo

Samochód w firmie – nowe zasady rozliczania VAT od 01 kwietnia

/
Data23 kw. 2014
/

icon_tax_news

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania i rozliczania VAT od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Nowe przepisy zakładają ograniczenie prawa do odliczania VAT w stosunku do pojazdów samochodowych wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych podatnika. Natomiast pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku, gdy samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Ustawodawca w tym przypadku jednocześnie wprowadził „system zabezpieczający” prawidłowe odliczenie VAT.

Ograniczenie w odliczaniu

Zgodnie z podstawową zasadą podatnik VAT wykorzystujący do działalności opodatkowanej VAT samochód (nieważne, czy osobowy, czy z tzw. kratką) ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi pojazdami.

Trzeba zaznaczyć, że ograniczone prawo do odliczenia VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi dotyczy tylko sytuacji, gdy pojazd używany jest do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych (wykorzystanie mieszane).

Odliczenie 100% VAT

Omawiane ograniczenie w odliczaniu VAT nie będzie miało zastosowania:

1) w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

2) do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu omawianej nowelizacji ustawy o VAT wskazało przykłady, kiedy nie istnieje potencjalna możliwość użytku pojazdu dla celów prywatnych. Tak będzie, gdy:

  • przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych pojazdów – wyeliminowana zostanie możliwość ich używania do celów prywatnych – samochody te nie są zarejestrowane,
  • przedmiotem działalności podatnika jest ich wynajem, ale zostanie wyeliminowana możliwość ich używania do celów prywatnych,
  • konstrukcja pojazdu obiektywnie wskazuje na wyłączny użytek do działalności gospodarczej, np. koparka,
  • z posiadanej przez podatnika dokumentacji (regulaminu, umowy, zarządzenia) wynika, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości, aby pracownik skorzystał z firmowego samochodu do celów prywatnych, np. dojazdu do miejsca zamieszkania.

Obowiązkowa ewidencja

Jak wskazano wcześniej, jeśli podatnik stwierdzi, że pojazdy samochodowe są wykorzystywane przez niego wyłącznie do działalności gospodarczej, musi dodatkowo prowadzić (dla tych pojazdów) ewidencję przebiegu pojazdu.

Ewidencję przebiegu pojazdu będzie należało prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.

Podatnicy, którzy nabyli samochody do końca marca 2014 r., ewidencję tę muszą prowadzić począwszy od dnia, w którym poniesiono pierwszy od 1 kwietnia br. wydatek związany z tymi pojazdami.

Obowiązku prowadzenia ewidencji nie będą mieli podatnicy, którzy odliczać będą 50% kwoty podatku VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu oraz ci, którzy nie mają prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych.

Ewidencji tej nie będą musieli prowadzić także podatnicy wykorzystujący w działalności opodatkowanej VAT pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Źródło: Gazeta Podatkowa

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje