Aktualności

/ Podatki i prawo

Nowy projekt rozporządzenia dotyczącego mikrorachunku podatkowego

Nowy projekt rozporządzenia dotyczącego mikrorachunku podatkowego

/
Data05 gru 2023
/

14 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekt rozporządzenia, który rozszerza katalog rodzajów należności, które można opłacić za pomocą mikrorachunku podatkowego. Zgodnie z informacją resortu finansów, projekt ten został przygotowany w celu aktualizacji wykazu płatności. Projekt jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych. Proponowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2024.

Nowy projekt rozporządzenia przewiduje poszerzenie zakresu należności, które wymagają uregulowania za pomocą mikrorachunku podatkowego o następujące elementy:

  • CIT-8FR – wynikający z deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu) i należnego podatku od przychodów fundacji rodzinnej
  • PIT-PZ – wynikający z obowiązku zapłaty ryczałtu od przychodów zagranicznych osób fizycznych przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • VAT-14 – wynikający z obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
  • POG-P – wynikający z deklaracji dla podatku od gier
  • POG-4 i POG-5 – Płatności wynikające z złożenia deklaracji dla podatku od gier
  • GHD-1 – wynikająca z informacji o dopłatach w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo.

Ministerstwo Finansów planuje dokonać aktualizacji opisów tytułów niektórych płatności. Twórcy projektu zdecydowali się również na usystematyzowanie poszczególnych kategorii płatności, aby podatki były wymieniane jako pierwsze, następnie dopłaty w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo, danina solidarnościowa, a na końcu opłaty.

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Finansów zaznacza:
“Projektowane rozporządzenie nie zawiera regulacji stanowiących obciążenia, a jedynie ułatwia podmiotom dokonującym wpłat podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, wywiązanie się z już istniejących obowiązków, tj. zapewnienie sprawnego funkcjonowania obsługi indywidualnych rachunków poprzez określenie katalogu opłat objętych mikrorachunkiem podatkowym. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla zobowiązanych. W ten sposób projektowane rozporządzenie wpływa pozytywnie na działalność mikroprzedsiębiorców, małych oraz średnich przedsiębiorców.”

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON - GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje