Aktualności

/ Gospodarka i polityka w Polsce

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR)

/
Data26 lis 2013
/

icon_getsix_poland

Które z 15 krajów UE odnoszą korzyści dzięki wdrażaniu polityki spójności realizowanej w krajach Grupy Wyszechradzkiej (V4)?

Na zamówienie polskiego MRR (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) komisja przeprowadziła analizę, która pokazuje, że korzyści wynikające ze wzrostu eksportu krajów UE-15 do krajów V4 istotnie obniżają koszty finansowania polityki spójności w tych państwach przez kraje „starej” UE.

Polityka spójności została stworzona w celu zapewnienia ekonomicznej, społecznej i przestrzennej spójności na całym kontynencie.

Bezpośrednie korzyści

Dla państw UE15 wiążą się one z udziałem w projektach realizowanych na terytorium państw V4, np. poprzez wygrane przetargi lub sprzedaż dóbr. Korzyści bezpośrednie wynoszą 8,64mld. euro (11% wszystkich korzyści) i są zdominowane przez dwie kategorie zadań:

  • świadczenie usług budowlanych,
  • dostraczanie produktów średniej i wysokiej technologii

Zgodnie z szacunkami usługi budowlane będą stawnowić w latach 2004-2015 ok. 44% wszystkich funduszy; dlasze 44% z puli środków przypadnie na produkty wysokiej i średniej technologii.

Korzyści pośrednie

Przeważająca większość korzyści uzyskiwanych w krajach UE15 jest wynikiem pośredniego oddziaływania poprzez rozwój gospodarczy w państwach V4. Korzyści pośrednie to kwota rzędu 66,05 mld euro.W konsekwencji, wzrost popytu może prowadzić do intensyfikacji wymiany handlowej (eksportu) pomiędzy krajami UE15 a V4, powodując w określonych sektorach gospodarki przyśpieszenie ich rozwoju. Każde euro netto zainwestowane w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech generuje 61 centów w postaci dodatkowego eksportu do krajów ‘’starej’’ UE (UE15). Łączna wartość ich korzyści w latach 2004-2015 wyniesie 74,69 mld euro.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje