Ulga podatkowa na remonty energetyczne w Niemczech

/ Ulga podatkowa na remonty energetyczne w Niemczech

Ulga podatkowa na remonty energetyczne w Niemczech

Ulga podatkowa na remonty energetyczne w Niemczech

/
Date22 czerwiec 2021
/
Category

Właściciele nieruchomości mieszkalnych w Unii Europejskiej zamieszkanych przez właścicieli mogą otrzymać ulgę podatkową w wysokości 20 % kosztów, do maksymalnej kwoty 40 000 euro, na energooszczędne działania remontowe rozłożone na trzy lata. Do beneficjentów należą np. renowacja okien, drzwi lub systemu grzewczego, a także termoizolacja. Warunkiem jest, że działanie jest przeprowadzane w latach 2020-2029, a dom jest już starszy niż dziesięć lat w tym czasie.

Federalne Ministerstwo Finansów w dniu 14.1.2021 r. szczegółowo skomentowało poszczególne kwestie nowego rozporządzenia:

  • Beneficjentami są nieruchomości mieszkalne w Unii Europejskiej, w tym zamieszkane przez właścicieli rezydencje wakacyjne lub drugie miejsca zamieszkania. W przypadku kilku nieruchomości, maksymalna kwota 40.000 euro jest przyznawana dla każdej nieruchomości.
  • Bezpłatne udostępnienie mieszkania dzieciom, na które przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego (np. w czasie studiów) jest nieszkodliwe. We wszystkich innych przypadkach nieodpłatnego przekazania lokalu mieszkalnego nie przysługuje prawo do obniżenia podatku.
  • Wydatki, które są brane pod uwagę jako koszty działalności gospodarczej lub koszty związane z dochodem w celu zmniejszenia dochodu nie kwalifikują się do tej ulgi podatkowej.
  • Jeżeli część nieruchomości mieszkalnej nie jest wykorzystywana do własnych celów mieszkaniowych, np. do prowadzenia tak zwanego biura domowego, poniesione w związku z tym koszty remontu nie mogą zostać uwzględnione.
  • Jednoczesne zainstalowanie systemu fotowoltaicznego przeznaczonego do generowania dochodu nie ma negatywnego wpływu na kwalifikowalność remontu dachu.
  • Koszty (wraz z VAT) materiałów, instalacji i uruchomienia przez wyspecjalizowaną firmę, jak również koszty doradcy energetycznego są kwalifikowalne.
  • Przeprowadzenie remontu musi być udokumentowane zaświadczeniem wystawionym przez specjalistyczną firmę.
  • Musi istnieć faktura, która została zapłacona bezgotówkowo.
  • Obniżka podatku jest przyznawana w roku, w którym zakończono działania mające na celu oszczędzanie energii oraz w dwóch kolejnych latach i należy o nią wnioskować w deklaracji podatkowej. Późniejsze złożenie wniosku jest dopuszczalne, jeżeli można jeszcze zmienić wymiar podatku.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejszy okólnik ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione w nim informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszego biuletynu dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w nim zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść biuletynu wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze członkostwa

Nasze członkostwaCCIFPNasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze certyfikacje

Nasze partnerstwo

Nasi partnerzy technologiczni

Kompetencje

Kompetencje