Aktualności

/ Niemcy

Projekt ustawy o zwalczaniu unikania opodatkowania w Niemczech

Projekt ustawy o zwalczaniu unikania opodatkowania w Niemczech

/
Data15 lis 2021
/
Kategoria

W dniu 31 marca 2021 r. rząd federalny przyjął projekt ustawy o zwalczaniu unikania opodatkowania i nieuczciwej konkurencji podatkowej. Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań, w wyniku których utrzymywanie relacji gospodarczych z firmami zarejestrowanymi w rajach podatkowych przestanie być atrakcyjne. Raje podatkowe to państwa, które nie zapewniają wystarczającej przejrzystości w sprawach podatkowych, stanowią nieuczciwą konkurencję podatkową (niskie lub zerowe opodatkowanie) i/lub nie spełniają minimalnych standardów BEPS w zakresie przeciwdziałania przenoszeniu i ukrywaniu zysków oraz znajdują się na tzw. czarnej liście Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, od 1.1.2022 mają obowiązywać następujące regulacje:

  • W przyszłości koszty operacyjne lub wydatki związane z dochodami uzyskiwanymi z transakcji z przedsiębiorstwami zarejestrowanymi w rajach podatkowych nie będą mogły być odliczane dla celów podatkowych.
  • Przeniesienie dochodu do spółki w raju podatkowym nie będzie już umożliwiać unikania odprowadzenia podatku. Wszystkie nisko opodatkowane dochody takiej spółki będą w przyszłości podlegały tzw. podatkowi dodatkowemu nałożonemu na wspólnika podlegającego opodatkowaniu w Niemczech.
  • W przyszłości od niektórych płatności na rzecz osób i spółek mających siedzibę w rajach podatkowych będzie pobierany w Niemczech podatek u źródła w wysokości 15%. Dotyczy to na przykład odsetek lub rat leasingowych.
  • Z tytułu wypłaty zysku i zbycia udziałów w przedsiębiorstwie mającym siedzibę w raju podatkowym nie będą przysługiwać żadne ulgi podatkowe.
  • Ponadto niemieccy podatnicy utrzymujący tego rodzaju relacje gospodarcze podlegać będą zwiększonym obowiązkom w zakresie współpracy z fiskusem (w szczególności w zakresie prowadzenia dokumentacji).

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje