Pomoc pomostowa III dla dużych przedsiębiorstw i nowa pomoc przyznawana w przypadkach trudności w Niemczech

/ Pomoc pomostowa III dla dużych przedsiębiorstw i nowa pomoc przyznawana w przypadkach trudności w Niemczech

Pomoc pomostowa III dla dużych przedsiębiorstw i nowa pomoc przyznawana w przypadkach trudności w Niemczech

Pomoc pomostowa III dla dużych przedsiębiorstw i nowa pomoc przyznawana w przypadkach trudności w Niemczech

/
Date23 czerwiec 2021
/
Category

Pomoc pomostowa III na wsparcie w przypadku załamania obrotów spowodowanego przez pandemie koronawirusa w okresie od listopada 2020 r. do czerwca 2021 r. będzie teraz przyznawana również niektórym dużym przedsiębiorstwom.

Już teraz do pomocy pomostowej III kwalifikują się wszystkie przedsiębiorstwa, których roczny obrót w 2020 r. wyniesie do 750 mln euro, a w którymkolwiek miesiącu okresu kwalifikowalności nastąpi spadek obrotów o co najmniej 30% w porównaniu z odpowiadającym mu miesiącem w 2019 r. Ponadto przedsiębiorstwa działające w sektorach handlu detalicznego, organizowania eventów i kultury, hotelarskim, gastronomicznym, pirotechnicznym, hurtowym i turystycznym, których dotyczyły rządowe nakazy zamknięcia, mogą teraz składać wnioski, jeśli ich obroty w 2020 r. przekroczyły 750 mln euro. Dla tych firm obowiązują te same przepisy, co dla mniejszych firm.

Ponieważ pandemia koronawirusa zagraża istnieniu niektórych przedsiębiorstw, które ze względu na szczególne okoliczności nie otrzymują dotychczasowej pomocy finansowej od rządu federalnego (np. III pomocy pomostowej), w dniu 19 marca 2021 r. podjęto decyzję o tzw. pomocy w pewnych przypadkach trudności. Dzięki temu landy mogą wspierać przedsiębiorstwa i osoby pracujące na własny rachunek, które poniosły znaczne straty finansowe w związku z pandemią koronawirusa, na podstawie indywidualnej oceny poszczególnych przypadków, według własnego uznania. Ma to miejsce w szczególności w przypadku nadzwyczajnych obciążeń, które w sposób przewidywalny zagrażają istnieniu przedsiębiorstwa. Podobnie jak w przypadku poprzedniej pomocy finansowej, kwota wsparcia opiera się na kwalifikujących się kosztach stałych i jest zazwyczaj ograniczona do 100 000 euro. Okres wsparcia trwa od 1.3. do 30.6.2021 r. Wnioski muszą zostać złożone w odpowiednim landzie przez doradców podatkowych, audytorów lub prawników. Do celów podatkowych ta pomoc finansowa jest traktowana jako dochód z działalności gospodarczej.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejszy okólnik ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione w nim informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszego biuletynu dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w nim zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść biuletynu wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze członkostwa

Nasze członkostwaCCIFPNasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze certyfikacje

Nasze partnerstwo

Nasi partnerzy technologiczni

Kompetencje

Kompetencje