News

/ Niemcy

Obowiązek elektronicznego fakturowania wobec władz federalnych w Niemczech

Obowiązek elektronicznego fakturowania wobec władz federalnych w Niemczech

/
Date09 Cze 2021
/
Category

Od dnia 27.11.2020 r. administracja federalna przyjmuje od swoich dostawców i usługodawców wyłącznie faktury elektroniczne. Rachunki elektroniczne muszą być zgodne z europejską normą EN 16931 pod względem treści i formatu. Zgodnie z dyrektywą o elektronicznych rachunkach bankowych standard danych „XRechnung” ma być w Niemczech stosowany w pierwszej kolejności. Również format „ZUGFeRD” od wersji 2.1.1 spełnia ten standard z profilem XRechnung i jest akceptowany przez administrację federalną.

Oprócz administracji federalnej, która akceptuje wyłącznie faktury elektroniczne, również inne instytucje sektora publicznego są zobowiązane do akceptowania e-faktur. Należą do nich szpitale, uniwersytety, ośrodki opieki dziennej, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i podobne instytucje. Obecnie jednak nadal przyjmują one faktury w formie papierowej.

Spodziewamy się, że coraz więcej większych firm będzie wkrótce wymagać od swoich dostawców e-faktur. Dlatego też firmy, które nie pracują dla sektora publicznego, powinny również jak najszybciej wprowadzić e-faktury dla swoich klientów.

Ponadto, wszystkie firmy powinny przekształcić swoje systemy tak, aby mogły otrzymywać i przetwarzać e-faktury. W końcu e-fakturowanie odpowiada współczesnej księgowości i oferuje wiele korzyści w porównaniu z fakturowaniem papierowym – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
PolskiEnglishDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejszy okólnik ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione w nim informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszego biuletynu dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w nim zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść biuletynu wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze członkostwa

Nasze członkostwaCCIFPNasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze certyfikacje

Nasze partnerstwo

Nasi partnerzy technologiczni

Kompetencje

Kompetencje