Aktualności

/ Niemcy

Ułatwienia dla grup podatkowych w zakresie podatku VAT skupiających spółki osobowe w Niemczech

Ułatwienia dla grup podatkowych w zakresie podatku VAT skupiających spółki osobowe w Niemczech

/
Data06 gru 2021
/
Kategoria

W ramach grupy podatkowej VAT, kilka prawnie niezależnych firm jest traktowanych dla celów podatku VAT, jako jedna jednostka. Warunkiem jest finansowa konsolidacja jednego lub większej liczby przedsiębiorstw (przedsiębiorstw kontrolowanych) z innym przedsiębiorstwem (przedsiębiorstwem kontrolującym).

Jeżeli spółką kontrolowaną jest spółka osobowa, niemieckie organy podatkowe interpretują ten wymóg szczególnie rygorystycznie. Przedsiębiorstwo kontrolujące musi posiadać udział większościowy zarówno w samej spółce, jak również w jej wszystkich ewentualnych pozostałych udziałowcach.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł w dniu 15.4.2021 r., że rozporządzenie to narusza prawo unijne. Większościowy udział spółki kontrolującej w spółce osobowej jest wystarczający do powstania podatkowej grupy kapitałowej. Nie jest wymagany dodatkowy udział większościowy w jej współudziałowcach.

Zainteresowane przedsiębiorstwa mogą obecnie wybrać, czy chcą stosować poprzednie rozporządzenie administracyjne, czy orzeczenie ETS. Czas pokaże, jak na to orzeczenie zareagują organy podatkowe, a tym samym ustawodawca.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje