Aktualności

/ Niemcy

Podatek od nabycia gruntu: zaostrzenie przepisów dotyczących transakcji typu share deal w Niemczech

Podatek od nabycia gruntu: zaostrzenie przepisów dotyczących transakcji typu share deal w Niemczech

/
Date17 lis 2021
/
Category

W 2019 r. rząd federalny podjął nieudaną próbę reformy podatku od nabycia nieruchomości w celu ograniczenia unikania lub zaniżania wymiaru tegoż podatku przez zawieranie tzw. transakcji share deal. Teraz zmiana ustawy o podatku od nabycia nieruchomości została przyjęta przez parlament i 17 maja 2021 została opublikowana w Federalnym Dzienniku Ustaw.

W ramach transakcji share deal inwestorzy nie nabywają samych nieruchomości, lecz udziały w spółce (często jest to spółka nieruchomościowa) będącej właścicielem nieruchomości. Dotychczas takie transakcje były zwolnione z podatku od nabycia nieruchomości, o ile inwestorzy posiadali mniej niż 95% udziałów.

W ustawie wprowadzono obecnie następujące zmiany:

  • W przypadku spółek osobowych będących właścicielami nieruchomości, podatek od nabycia nieruchomości będzie należny w przypadku zmiany wspólników z łącznego poziomu 90% (poprzednio: 95%) w ciągu dziesięciu (poprzednio: pięciu) lat.
  • Spółki kapitałowe będące właścicielami nieruchomości podlegają opodatkowaniu również w przypadku zmiany właściciela 90% udziałów w przedsiębiorstwie w ciągu dziesięciu lat lub w przypadku zwiększenia przez udziałowca udziału w przedsiębiorstwie do co najmniej 90%.
  • Dla spółek notowanych na giełdzie wprowadza się specjalną klauzulę, tak, by obrót akcjami na giełdzie nie prowadził do obciążenia podatkiem spółki akcyjnej będącej właścicielem nieruchomości.

Ustawa weszła w życie z dniem 1.7.2021 roku.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze członkostwa

Nasze członkostwaCCIFPNasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze certyfikacje

Nasze partnerstwo

Nasi partnerzy technologiczni

Kompetencje

Kompetencje