Aktualności

/ Niemcy

Opodatkowanie testów na COVID-19 w Niemczech

Stanowisko w sprawie opodatkowania testów na COVID-19 w Niemczech

/
Data24 lis 2021
/
Kategoria

Zarówno Federalne Ministerstwo Finansów, jak i administracje podatkowe szeregu krajów związkowych zajęły stanowisko w sprawie opodatkowania testów na COVID-19:

  1. Z punktu widzenia pracodawcy:
    Jeżeli pracodawca pokrywa koszty testów COVID-19 dla swoich pracowników, pracownik nie musi płacić podatku od świadczenia niepieniężnego. Przetestowanie pracowników jest uznawane za interes własny pracodawcy. Pracodawca może odliczyć te koszty jako koszty związane z prowadzeniem działalności.
  2. Z punktu widzenia pracownika:
    Koszty testów COVID-19, którym pracownik poddał się z własnej inicjatywy, zasadniczo nie mogą być odliczone jako koszty związane z dochodami, ponieważ taki test nie jest wyraźnie związany z pracą.

Jeżeli natomiast pracodawca wymaga od swoich pracowników przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 w celu powrotu do pracy, koszty te można odliczyć jako koszty związane z dochodami, chyba że są one zwracane przez pracodawcę lub ubezpieczenie zdrowotne.

Pracownik nie może odliczyć tego kosztu jako kosztu nadzwyczajnego, ponieważ pandemią COVID-19 dotknięci są wszyscy podatnicy, a zatem nie są to wydatki nadzwyczajne.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje