Dzień wolny za święto przypadające w sobotę w 2023 r.
Z reguły święta to dni niepracujące. Gdy święto wypada w niedziele, pracodawca nie jest zobowiązany do „oddania” dnia wolnego pracownikom. Natomiast jeśli święto przypada w sobotę – dniu, który nie jest ustawowo wolnym od pracy – pracownikom powinien zostać udzielony inny dzień wolny od pracy w ramach bieżącego okresu rozliczeniowego.
Aktualnie dni wolnych od pracy w Polsce mamy 13, są to:
Dzień wolny za święto wypadającego w sobotę a Kodeks Pracy
Zgodnie z art.130 § 2 Kodeksu pracy (kp), “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Powyższe prawo potwierdzone zostało przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt. K 27/11), który podkreślił, że “pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.
Zasady udzielania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę
Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku gdy okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesięczny, np. dzień wolny za święto przypadające 1 stycznia może zostać zwrócony nawet 31 grudnia w przypadku rocznego okresu rozliczeniowego. W przypadku jednomiesięcznych, standardowych okresów rozliczeniowych, dzień wolny od pracy powinien zostać przyznany pracownikowi już w obrębie tego samego miesiąca.
Istotną kwestią jest także sposób oddania pracownikom dnia wolnego. Pracodawca zobowiązany jest do ustalenia konkretnej daty dnia wolnego lub przyznanie pracownikom prawa wyboru na podstawie wyznaczenia kilku dat. Pracownicy wtedy mają możliwość odebrania dnia wolnego w najkorzystniejszym dla siebie terminie.
Istotne niuanse udzielania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę
Możliwe jest udzielenie pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę już po zakończeniu okresu rozliczeniowego, jednak następuje to tylko i wyłącznie poprzez złożenie odpowiedniego wniosku przez pracownika. Należy też pamiętać, że w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy konieczne będzie przedstawienie szczegółowego powodu nieodebrania przez pracownika tego dnia w wyznaczonym terminie.
Kolejną ważną kwestią jest posiadanie przez pracownika zwolnienia lekarskiego w dniu, który został wybrany przez pracodawcę jako dzień wolny od pracy za przypadające w sobotę święto. W sytuacji, gdy pracownik posiada zwolnienie lekarskie w dniu, który został wybrany przez pracodawcę jako dzień wolny od pracy za przypadające w sobotę święto, pracodawca nie jest zobowiązany do „wynagrodzenia” pracownika kolejnym dniem wolnym z tytułu niewykorzystania dnia wolnego. Uznaje się, że pracodawca wywiązał się ze swojego obowiązku, a niewykorzystanie dnia wolnego leży po stronie pracownika.
Należy pamiętać, że pracodawca zobligowany jest do oddania całego dnia wolnego, zakazane jest bowiem udzielania dnia wolnego „w ratach”, po kilka godzin dziennie. Za złamanie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca może zostać ukarany mandatem.
Dzień wolny od pracy za święto przypadające w sobotę a praca w systemie weekendowym
Gdy pracownik objęty jest umową pracy weekendowej, tzn. zgodnie z art. 144 kp świadczy prace w piątki, soboty, niedziele i święta, pracodawca nie jest objęty obowiązkiem oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Udzielanie dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę a konsekwencje dla pracodawców
Nieudzielenie pracownikowi dnia wolnego od pracy za święto, które przypada w sobotę, jest wykroczeniem naruszającym podstawowe prawa pracownicze i podlega karze grzywny w wysokości od 1 do 30 tysięcy złotych.
Co ważne, zgodnie z art. 1511 § 2 kp, oprócz kary za nieudzielenie pracownikowi przysługującego mu dnia wolnego od pracy, pracodawca zobligowany jest do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia i dodatku z tytułu nadliczbowych godzin wynikających z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, w wysokości 100% wynagrodzenia.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***