Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Wyzwania księgowe stojące przed firmą produkcyjną wchodzącą na rynek e-commerce

Wyzwania księgowe stojące przed firmą produkcyjną wchodzącą na rynek e-commerce

/
Data15 gru 2023
/

E-commerce to niezwykle szybko rozwijająca się branża, w której szanse na rozwój i ekspansję widzi dla siebie coraz więcej przedsiębiorców. Do tego grona należą również firmy produkcyjne, które samodzielnie lub poprzez współpracę np. ze sklepami internetowymi szukają nowych nabywców, a nierzadko zaczynają opierać sprzedaż swoich produktów właśnie o rynek e-commerce. Takie działanie ma sens, ale wiąże się także z wieloma wyzwaniami księgowymi. Z jakimi aspektami w księgowości e-commerce muszą mierzyć się firmy produkcyjne?

Dużo transakcji, generowane automatycznie faktury oraz płatności dokonywane za pośrednictwem zewnętrznych platform (np. Allegro, PayU, Przelewy 24) – wszystko to wymaga wyjątkowego podejścia i odpowiedzi na specyficzne potrzeby księgowości e-commerce. Aby firma produkcyjna wchodząca na rynek e-commerce dobrze odnalazła się w tej gałęzi gospodarki, niezbędna jest fachowa wiedza z zakresu podatków i księgowości, międzynarodowego eksportu i zrozumienia specyfiki biznesu e-commerce.

Istotne jest także posiadanie dostępu do zaawansowanych narzędzi oraz aktualnej wiedzy na temat funkcjonowania platform sprzedażowych i systemów płatności.

Oto najważniejsze wyzwania księgowości dla e-commerce, o których muszą pamiętać zarządzający firmami produkcyjnymi!


Kompleksowa i specjalistyczna księgowość e-commerce w przypadku firm produkcyjnych

Firmy produkcyjne mają inną specyfikę od firm usługowych, dlatego wymagają specjalistycznych działań w zakresie księgowości e-commerce oraz synchronizacji systemów księgowo-magazynowych. Podmioty produkcyjne muszą zmierzyć się takimi zagadnieniami, jak: kalkulacja kosztów produkcji względem potencjalnego zysku z funkcjonowania na rynku e-commerce oraz akcyza. Dlatego tak ważne jest, aby księgowość dla e-commerce dla firm produkcyjnych prowadziło profesjonalne biuro rachunkowe, które zna zasady działania zarówno rynku e-commerce, jak i branży produkcyjnej.


Automatyzacja procesów księgowych i zarządzania magazynem

Skomplikowane procesy księgowe i magazynowe w firmach produkcyjnych powinny być zautomatyzowane, co oszczędzi wiele cennego czasu i pozwoli usprawnić kluczowe obszary, poprzez eliminację żmudnych i powtarzalnych zadań. Warto skorzystać z gotowych systemów ERP biur rachunkowych, które można zintegrować z systemem księgowym i magazynowym firmy produkcyjnej działającej na rynku e-commerce. Pozwoli to usprawnić całą logistykę firm produkcyjnych i prowadzenia księgowości.


Integracja różnych platform księgowych i sprzedażowych oraz synchronizacja danych w czasie rzeczywistym

Odpowiedni system ERP w księgowości e-commerce dla firm produkcyjnych pozwala również na integrację oraz synchronizację danych pochodzących z różnych platform w czasie rzeczywistym, w tym pochodzących z wewnętrznych plików w Excelu, systemu kontroli sprzedaży, programu do wystawiania faktur, systemów księgowych i podatkowych, programów logistycznych czy odpowiadających za zarządzanie stanami magazynowymi. Integracja systemów to także zapewnienie lepszego bezpieczeństwa danych.


Analiza kosztów produkcji i rentowności produktów

Bardzo istotnym elementem dla firm produkcyjnych, działających na rynku e-commerce, jest dokładna analiza kosztów produkcji oraz rentowności oferowanych produktów. Pozwala znaleźć potencjał na obniżenie kosztów produkcji towarów, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu zysku, jaki można wygenerować, poprzez sprzedaż odpowiednio rentownych produktów.


Zdalny całodobowy dostęp do portalu klienta i pełna kontrola nad księgowością e-commerce

Kolejne wyzwanie w księgowości e-commerce dla firm produkcyjnych działających na rynku e-commerce to możliwość całodobowego zdalnego dostępu do wszystkich informacji finansowo-księgowych z dowolnego miejsca na świecie. Profesjonalne biura rachunkowe oferują specjalne portale klienta, z których szybko można uzyskać wszystkie niezbędne informacje, a także łatwo skontaktować się ze swoim opiekunem. Pozwala to na pełną kontrolę nad księgowością dla e-commerce.


Optymalizacja procesów magazynowych i dostaw

Optymalizacja procesów magazynowych i dostaw to kluczowy aspekt funkcjonowania firm produkcyjnych na rynku e-commerce. Odpowiednia księgowość e-commerce może pomóc zwrócić uwagę na aspekty funkcjonowania magazynu, które wymagają poprawy, np. warunki odbioru dostaw, przechowywania, składowania i segregacji towarów, zarządzania stanami magazynowymi, kompletowania i przygotowywania zamówień oraz wysyłki produktów. Funkcjonowanie magazynu przekłada się na jakość sprzedaży oraz całego biznesu firmy produkcyjnej na rynku e-commerce.


Przejrzysta polityka zwrotów i reklamacji

Reklamacje i zwroty są nieodłącznym elementem handlu i dotyczą także firm produkcyjnych działających na rynku e-commerce. Polityka zwrotów musi z jednej strony sprzyjać właściwej obsłudze klienta i zachęcać do zakupów, z drugiej musi być odpowiednio prowadzona pod kątem księgowości e-commerce i rozliczeń podatkowo-finansowych, tak by nie narażać firm produkcyjnych w branży e-commerce na niepotrzebne koszty. Skuteczne rozliczanie reklamacji, wymiana towaru lub zwrot pieniędzy i ponowne magazynowanie, przyjęcie na stan magazynowy a wreszcie związane z tym ewentualne straty czy różnice są bardzo istotne w prowadzeniu księgowości e-commerce dla firm produkcyjnych.


Skomplikowane rozliczenia podatkowe

E-commerce często wykracza poza granice krajowe i obejmuje niemalże cały świat, co wprowadza różnorodność stawek podatkowych, w szczególności podatku VAT, w tym rozliczeń w ramach pakietu VAT e-commerce i związane z tym komplikacje. Przepisy zmieniają się dynamicznie i są bardzo zróżnicowane, co wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu księgowości e-commerce, aby uniknąć problemów z rozliczeniami a tym samym z organami podatkowymi. Profesjonalne biuro rachunkowe, specjalizujące się w księgowości e-commerce, pozwala sprawnie zarządzać rozliczeniami podatkowymi na różnych rynkach i w różnych krajach oraz służy doradztwem podatkowym.


Zarządzanie dużą liczbą transakcji sprzedażowych i księgowych

Firmy produkcyjne, wchodzące na rynek e-commerce, często realizują mnóstwo transakcji każdego dnia, których liczba potrafi rosnąć lawinowo. Dlatego tak ważne jest odpowiednie prowadzenie księgowości e-commerce przez profesjonalny podmiot, korzystający z zaawansowanego oprogramowania księgowego, które – poprzez automatyzację i efektywne zarządzanie tak dużą liczbą transakcji – pozwoli skutecznie i szybko prowadzić księgowość dla firm produkcyjnych na rynku e-commerce.


Analiza danych i prognozowanie produkcji w księgowości e-commerce

Dzięki zaawansowanym narzędziom i analizie danych, księgowość dla e-commerce, prowadzona dla firm produkcyjnych, pozwala przyjrzeć się m.in. trendom sprzedażowym, efektywności strategii marketingowych, zachowaniu klientów, określeniu, które towary cieszą się popularnością, a które długo zalegają na magazynie i wielu innym informacjom. Wszystkie one pozwalają lepiej planować działalność firmy produkcyjnej na rynku e-commerce i podejmować kluczowe decyzje biznesowe.


Księgowość dla e-commerce dla firm produkcyjnych

Księgowość e-commerce dla firm produkcyjnych to duże wyzwanie i warto powierzyć ją w pełni jednemu profesjonalnemu biuru rachunkowemu.

Outsourcing księgowości dla e-commerce i przekazanie jej w ręce ekspertów, to mnóstwo korzyści dla firm produkcyjnych współpracujących ze sklepami internetowymi i podmiotami e-commerce oraz działającymi bezpośrednio na rynku e-commerce.

Profesjonalna księgowość e-commerce pozwoli firmom produkcyjnym poradzić sobie ze wskazanymi wyzwaniami księgowymi i w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu oraz dalszej ekspansji na rynku e-commerce. Warto zdawać sobie z nich sprawę i powierzyć swoją księgowość dla e-commerce w ręce doświadczonych profesjonalistów. Outsourcing księgowości e-commerce to także oszczędność czasu i pieniędzy.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje