Menu

News

Priorytet podatkowy 2019 | Zapłata zobowiązań spółki córki przez spółkę matkę nie może zostać uznana za koszt podatkowy

Ważna interpretacja przepisów

Przedsiębiorcy zobowiązani są dokonywać lub przyjmować firmowe płatności za pośrednictwem własnych rachunków bankowych, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł. Niedochowanie tego obowiązku pozbawia ich możliwości obciążania kosztów podatkowych tą częścią płatności wynikającej z takiej transakcji, która została dokonana bez pośrednictwa własnego rachunku bankowego.

Jak interpretować te przepisy w przypadku gdy:

Spółka matka opłaca fakturę spółki córki, po czasie spółka córka zwraca należną kwotę do spółki matki. Czy w świetle aktualnych przepisów takie rozwiązanie nie rodzi żadnych implikacji prawnych?

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 26 marca 2019. na pytanie Redakcji Gazety Podatkowej stwierdziło:

Zaprezentowany sposób rozliczania się pomiędzy udziałowcem a spółką z o.o., nie daje spółce uprawnienia do uznania za koszt podatkowy poniesionego wydatku, gdyż w takim przypadku sposób dokonania płatności nie spełnia warunku określonego w art. 15d ustawy o pdop. Z jego treści w opinii MF wynika bowiem kategoryczny zakazał uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych bez pośrednictwa rachunku bankowego podatnika i od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Zatem płatność dokonana za pośrednictwem rachunku udziałowca spółki nie może być przez spółkę uznana za koszt podatkowy w kalkulacji podatku dochodowego od osób prawnych. Również późniejsze dokonywanie wyrównujących przelewów pomiędzy udziałowcem a jego spółką nie pozwala na uznanie takiej płatności za koszt podatkowy.

Będziemy śledzić prace nad tą ustawą i informować Państwa o wszelkich istotnych zmianach.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

Otrzymane informacje mają charakter ogólny i nie dotyczą sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. Ze względu na szybkość zmian w polskim ustawodawstwie, prosimy o sprawdzenie, po otrzymaniu tej informacji, czy jest ona nadal aktualna.


Księgowość, kadry i płace, IT, usługi outsourcingowe – Państwa niezawodny Partner w Polsce.

getsix®, jako doświadczony i silny partner biznesowy, oferuje szeroką gamę usług gospodarczych dla lokalnego rynku i inwestycji zagranicznych w Polsce. Usługi świadczone dla klienta zawsze są w centrum wszystkich działań wykonywanych przez getsix®. Do Państwa firmy na stałe przypisana jest osoba kontaktowa. Nowoczesne usługi świadczone przez getsix® dają Państwu możliwość skoncentrowania się wyłącznie na podstawowych działaniach i ekspansji, bez nadmiernego niepokoju związanego z codziennymi czynnościami.

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze partnerstwo

Kompetencje