Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego
Rząd planuje odwołać stan zagrożenia epidemicznego z dniem 30 czerwca 2023 r. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Poniżej prezentujemy przepisy, które zostały zmienione m.in. przez ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a które na powrót będą obowiązywać.
Przywrócenie obowiązku wykonywania badań i szkoleń okresowych z zakresu BHP
Z dniem 1 lipca 2023 r. zostanie przywrócony obowiązek wynikający z przepisów art. 229 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawcy i pracownicy obowiązani są do wykonywania badań okresowych i badań przed rozpoczęciem pracy, a także obowiązek prowadzenia szkoleń okresowych z zakresu BHP.
W związku z powyższym, pracodawcy i pracownicy będą mieli:
- 180 dni – po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii – na wykonanie zawieszonych obowiązków w zakresie medycyny pracy;
- 60 dni – od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii – na przeprowadzenie szkoleń okresowych w dziedzinie BHP.
Należy przy tym podkreślić, że w stosunku do tego drugiego terminu postulowany jest wniosek o wydłużenie tego terminu o miesiąc ze względu na trudności organizacyjne, wynikające z wypełnienia tego obowiązku.
Inne obowiązki czy zmiany, które ulegną „odwieszeniu” albo na które wpłynie odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in.
- możliwość udzielanie pracownikowi, w terminie wskazanym przez pracodawcę, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać;
- ograniczenie wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy;
- zawieszenie obowiązków pracodawcy związanych z tworzeniem lub funkcjonowaniem ZFŚS, odpisami podstawowymi oraz wypłatą świadczeń urlopowych;
- możliwość wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji stosunku pracy, obowiązującym po ustaniu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, umowy o dzieło – na rzecz których ustanowiono zakaz działalności konkurencyjnej (art. 15gf).
Przywrócenie fikcji doręczenia
Z dniem 1 lipca 2023 r. zostanie przywrócona fikcja doręczenia. Oznacza to, że nieodebrane pisma podlegające doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru, będzie można uznać za doręczone z upływem 14 dni od dnia zniesienia tego stanu.
Źródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***