Zmiany w powierzaniu pracy cudzoziemcom w 2025 – prezydent podpisał ustawę
W dniu 10 kwietnia 2025 r., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Istotnym elementem reformy jest kompleksowe uregulowanie zasad dostępu cudzoziemców do rynku pracy w odrębnej ustawie. Celem nowych przepisów jest zwiększenie przejrzystości procedur, uproszczenie formalności oraz uszczelnienie systemu zatrudnienia w celu ograniczenia dotychczasowych nadużyć.
W tym artykule znajdziesz:
Nowe przepisy dotyczące katalogu form aktywności ekonomicznej cudzoziemców
Ustawa wprowadza szczegółowy i zamknięty katalog form aktywności ekonomicznej oraz grupy cudzoziemców, do których przepisy ustawy nie będą miały zastosowania. Wśród tych grup znajdują się osoby, których warunki zatrudnienia są regulowane odrębnymi przepisami prawa krajowego, postanowieniami międzynarodowych umów lub zwyczajami międzynarodowymi.
Ustawa uwzględnia również przypadki, w których aktywność cudzoziemca ma charakter incydentalny i nie jest związana z polskim rynkiem pracy.
Do grup, których nie dotyczą przepisy ustawy, zaliczają się m.in. cudzoziemcy:
- posiadający zezwolenie na pobyt stały w Polsce,
- posiadający status uchodźcy nadany w Polsce,
- posiadający zgodę na pobyt ze względów humanitarnych w Polsce.
Wymóg wysyłania kopii umowy
Ustawa wprowadza nowy obowiązek dla pracodawców – przed rozpoczęciem zatrudnienia cudzoziemca konieczne będzie przekazanie kopii zawartej z nim umowy do właściwego organu.
W przypadku zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pracę, kopię umowy należy przesłać przed rozpoczęciem pracy. Obowiązek ten dotyczy również zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi – w takim przypadku kopię umowy należy przekazać do organu, który dokonał wpisu oświadczenia do ewidencji.
Nowe przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
Zgodnie z art. 70 ustawy, pracodawca, którego oświadczenie zostało wpisane do ewidencji, jest zobowiązany do poinformowania starosty o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 7 dni od dnia jej rozpoczęcia,
- niepodjęciu pracy – w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia wskazanej w oświadczeniu.
Wcześniej obowiązek ten dotyczył tylko niepodjęcia pracy, w terminie 7 dni.
Dodatkowo, pracodawca ma obowiązek zawiadomić starostę także w sytuacji, gdy cudzoziemiec nie podejmie pracy lub zakończy ją wcześniej niż przewidziano w oświadczeniu.
Nowe przepisy dotyczące zezwoleń na pracę
Pracodawca powierzający pracę cudzoziemcowi jest obowiązany informować organ, który wydał zezwolenie na pracę, jeżeli:
- cudzoziemiec nie rozpoczął pracy w okresie 2 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę;
- nastąpiła przerwa w wykonywaniu przez cudzoziemca pracy w okresie przekraczającym 2 miesiące;
- cudzoziemiec zakończył pracę wcześniej niż 2 miesiące przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę.
Wcześniej okres ten wynosił co najmniej 3 miesiące.
Zmiany dotyczące zezwoleń na pracę dotknęły też wysokości wynagrodzenia. Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca zostanie wydane, gdy oferowane wynagrodzenie nie będzie niższe niż:
- wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku,
- minimalne wynagrodzenie za pracę określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Dodatkowo, pracodawcy będą musieli zapewnić odpowiedni wymiar czasu pracy – nie mniejszy niż 1/4 etatu, ale nie więcej niż pełny etat.
Pełna elektronizacja systemu
Wszystkie formalności związane z wydawaniem zezwoleń na pracę, w tym składanie wniosków oraz odbiór decyzji, będą realizowane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Rezygnacja z tzw. testu rynku
Starosta otrzymał możliwość określenia listy zawodów i stanowisk, dla których zezwolenia na pracę nie będą wydawane. Zgodnie z art. 31 ustawy, jeśli w dniu złożenia wniosku o zezwolenie na pracę zawód, na który cudzoziemiec ma być zatrudniony, znajduje się na liście zawodów określonej przez starostę i zatwierdzonej przez wojewodę, zezwolenie na pracę nie zostanie wydane.
Będzie to możliwe np. w sytuacji zwolnień grupowym lub likwidacji dużego zakładu pracy na terytorium danego powiatu. To rozwiązanie ma na celu lepszą ochronę lokalnego rynku pracy i przyspieszenie procesów administracyjnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.
Surowsze kary dla pracodawców
Nowe przepisy znacząco zwiększają uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej, które zyskają możliwość przeprowadzania równoczesnych, niezapowiedzianych kontroli.
Dodatkowo, ustawa wprowadza surowsze sankcje dla podmiotów, które nielegalnie zatrudniają cudzoziemców. W przypadku niezgodnego z prawem powierzenia pracy cudzoziemcowi, na pracodawcę może zostać nałożona grzywna w wysokości od 3000 zł do nawet 50 000 zł za każdy przypadek naruszenia.
Nowa ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom wprowadza szereg zmian, które mają zwiększyć przejrzystość i skuteczność systemu zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Do najważniejszych należą: obowiązek przekazywania kopii umów do urzędów, rozszerzone wymogi informacyjne wobec pracodawców, pełna elektronizacja procedur, nowe zasady dotyczące zezwoleń na pracę oraz rezygnacja z testu rynku pracy w określonych przypadkach.
Pracodawcy muszą liczyć się również z zaostrzeniem kontroli oraz wysokimi karami finansowymi za nieprzestrzeganie przepisów. Warto z wyprzedzeniem przeanalizować wewnętrzne procedury i skorzystać z doradztwa prawnego, aby uniknąć ryzyka sankcji i zapewnić zgodność z nowymi regulacjami.
Źródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***