Publikacja przepisów mających zapobiec uchylaniu się od podatków nie doszła do skutku
Od momentu uchwalenia przez parlament nowych przepisów mających zapobiec uchylaniu się od podatków w rajach podatkowych i podpisaniu przez prezydenta ustawy w dniu 17 września, Rządowe Centrum Legislacji miało dwa tygodnie na opublikowanie zmiany w Dzienniku Ustaw, aby ustawa mogła wejść w życie z nowym rokiem. Publikacja nie doszła do skutku.
Konsekwencje byłyby następujące: ustawa nie mogłaby wejść w życie z nowym rokiem, a budżet państwa poniósłby stratę z tytułu podatku dochodowego nawet do 3,5 mld zł. Podczas gdy powściągliwi krytycy obwiniają za ten błąd jedynie zwyczajny bałagan w aparacie państwowym, politycy opozycji mówią o celowym zaniedbaniu wskazując przy tym na próby lobbystów mające zapobiec wprowadzeniu nowych przepisów. Tymczasem Prokuratura Generalna wszczęła dochodzenie.
Aby ustawa weszła w życie jeszcze w styczniu nowego roku, członkowie partii rządzącej PO skorzystali z gwarantowanego im przez konstytucję prawa inicjatywy ustawodawczej i przedstawili w parlamencie takie same przepisy ustawowe w skróconym vacatio legis( okres pomiędzy wydaniem a wejściem w życie ustawy).
W celu uniknięcia uchylania się od podatków w rajach podatkowych, nowe przepisy przewidują nakładają opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC (Controlled Foreign Corporation) 19-stoprocentowym podatkiem dochodowym. Jako firmy CFC definiuje się spółki, w których udziałowcy krajowi posiadają co najmniej 25 procent udziałów, a spółka znajdująca się za granicą jest opodatkowana stawką podatku o 25 procent niższą niż w Polsce lub ma swoją siedzibę w raju podatkowym z listy opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. Nowe regulacje nie obowiązują spółek mających siedzibę w innym kraju UE, pod warunkiem, że prowadzą one tam rzeczywistą działalność gospodarczą.
Źródło: Wirtschafts-Markt Polen