Aktualności

/ Podatki i prawo

Polska. Nowe przepisy dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych z dnia 29 sierpnia 2014 r.

/
Data03 Nov 2014
/

icon_tax_news

Sejm zatwierdził w dniu 29 sierpnia 2014 r. zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw, według których powinny zostać wprowadzone regulacje dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych. Zmiany ustawy w większości miały jedynie charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Następnie projekt ustawy w ciągu 21 dni zostanie przedłożony Prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy dotyczące zagranicznych podmiotów zależnych wejdą prawdopodobnie w życie w dniu 1 stycznia 2015r.

Cel i zakres regulacji

Zmiany ustawy mają na celu uniknięcie inwestowania za granicą przez polskich podatników wyłącznie ze względów podatkowych. Ponadto powinny zmniejszyć obszar podatkowej swobody działania, która dotychczas była wykorzystywana przez spółki córki zagranicznych podmiotów zależnych.

Podmiot jest traktowany jako zagraniczny podmiot zależny, gdy:

  • ma siedzibę w tzw. raju podatkowym;
  • ma siedzibę w państwie, z którym ani Polska ani UE nie zawarły umów międzynarodowych, w szczególności porozumienia o unikaniu podwójnego opodatkowania;
  • spełnione są wszystkie następujące kryteria:

a) co najmniej 25% kapitału nominalnego, praw głosu lub udziałów uzasadniających prawo do udziału w zysku, należy bezpośrednio lub pośrednio nieprzerwanie przez okres 30 dni do polskiego podatnika;

b) co najmniej 50% dochodów pochodzi z tzw. źródeł pasywnych (np. z dywidend, odsetek, opłat licencyjnych, zysków ze sprzedaży udziałów w spółkach, wierzytelności);

c) przynajmniej część elementów pasywnego dochodu będzie podlegała niższej stawce podatkowej niż nominalna stawka podatkowa wynosząca 14,25 procent lub gdy jest całkowicie zwolniony z opodatkowania w kraju siedziby (z wyjątkiem zwolnień z podatku zgodnie z Dyrektywą UE 2011/96/ sprawie wspólnego systemu podatkowego spółek matek oraz spółek córek różnych państw członkowskich).

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do działalności zakładów, nie mają one jednak zastosowania do spółki zagranicznej prowadzącej rzeczywistą działalność gospodarczą.

Rzeczywista działalność gospodarcza podmiotu

Dla ustalenia rzeczywistej działalności gospodarczej zagranicznego podmiotu zależnego, będą brane pod uwagę następujące kryteria, a mianowicie, czy:

  • podmiot posiada pomieszczenia, wyposażenie i wykwalifikowanych pracowników;
  • nie został jedynie założony pro forma bez powiązania z działalnością gospodarczą;
  • zasoby (pracownicy, wyposażenie itd.) oraz majątek są współmierne do prowadzonej działalności;
  • umowy oraz porozumienia zawarte przez podmiot odpowiadają praktykom biznesowym oraz mają podstawę gospodarczą i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi kraju;
  • czy podmiot realizuje swój cel gospodarczy za pomocą własnych zasobów, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

Niezależnie od powyższych punktów, nie stosuje się przepisów dotyczących zagranicznych podmiotów zależnych, jeżeli roczny przychód podmiotu nie przekroczy 250.000 EUR.

Jakie to ma skutki dla Państwa firmy?

Według nowych przepisów zysk spółek córek oraz zakładów zagranicznych podmiotów zależnych powinien zostać opodatkowany 19% podatkiem dochodowym.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje