Jaka spółka jest najlepsza na rodzinny biznes?
Jaka spółka jest najlepsza na rodzinny biznes?
Wiele przedsiębiorstw działających w naszym kraju to przedsięwzięcia rodzinne. Taki biznes może być prowadzony także w ramach spółki. Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych ograniczeń czy wymogów dla firm złożonych z członków rodziny. Do wyboru mają oni spółkę cywilną i spółki handlowe (osobowe/ kapitałowe). Do handlowych spółek osobowych zalicza się spółki jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Spółki kapitałowe to spółki z o.o. i akcyjne. Spółki mają określone cechy wspólne, ale przede wszystkim swoje odrębności. Dokonując wyboru formy prawnej wspólnego biznesu warto poznać konstrukcję prawną danej spółki, zasady odpowiedzialności za długi czy kwestie związane z opłacaniem składek ZUS. O ile bowiem dla niektórych może być to tylko dodatkowy balast finansowy, o tyle w innych przypadkach podleganie ubezpieczeniom i opłacanie składek może być np. jedyną podstawą uzyskania dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. Aby móc wybrać właściwą formę prawną dla biznesu, uwzględnić należy te aspekty funkcjonowania podmiotu, które są ważne dla przyszłych wspólników powiązanych rodzinnie.
Zusammenstellung der Hauptmerkmale der Gesellschaften
* wobec wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. stosuje się ogólne zasady podlegania ubezpieczeniom w ZUS i opłacania składek
** umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej (art. 95 K.s.h.)
*** stawki te obowiązują od 30 maja 2014 r. (po obniżce opłaty za ogłoszenie kolejnego wpisu z 250 zł do 100 zł)
Źródło: Gazeta Podatkowa z dnia 14.07.2014