Aktualności

/ Gospodarka i polityka w Polsce

Zamrożenie ceny gazu od 1 stycznia - ale nie dla firm

Zamrożenie ceny gazu od 1 stycznia – ale nie dla firm 

/
Data28 Dec 2022
/

Polski parlament zdecydował o zamrożeniu cen gazu na obecnym poziomie na najbliższy rok. Gaz ma kosztować maksymalnie 200 złotych (~45 euro) za MWh w 2023 roku.

Parasol prawny obejmuje ceny gazu dla gospodarstw domowych, spółdzielni mieszkaniowych i ich lokalnych wytwórców ciepła, instytucji społecznych, szpitali, placówek oświatowych i kościołów. Gospodarka jest natomiast pominięta. Ustawowa regulacja cen nie dotyczy jednak przedsiębiorstw i nie przewiduje dla nich innych środków kompensacji cen. Stosowne propozycje opozycji zostały odrzucone w głosowaniu sejmowym. Pomoc publiczna dla firm w zakresie cen gazu “byłaby zbyt daleko idącym rozwiązaniem” – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na krytykę opozycji. Wyłączenie firm spod regulacji cen gazu czy środków kompensacyjnych spotkało się z powszechną krytyką organizacji przedsiębiorców i pracodawców. Wskazują one na sprzeczność działań rządu. W ustawie uchwalonej w celu wprowadzenia limitu cen energii elektrycznej uwzględniono również małe i średnie firmy, ale nie w przypadku cen gazu. Dla głównego ekonomisty Stowarzyszenia Pracodawców RP, Sobolewskiego, regulacja cen gazu to “kolejny dowód na to, że dla rządu najwyższym priorytetem nie są firmy, ale potencjał wyborców”. Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa krytykuje rząd za to, że nie posłuchał ostrzeżeń, które były sygnalizowane od miesięcy. “Wiele piekarni tego nie przetrwa” – dodaje. Również Federacja Producentów Żywności przewiduje w nadchodzącym roku wzrost zagrożenia upadłości firm, nawet wśród większych przedsiębiorstw. Dyrektor generalny federacji, Andrzej Gartner, wskazuje też na dodatkowe obciążenie firm kosztami od 1 stycznia w związku ze znacznym wzrostem płacy minimalnej.


Podwyżka stawki VAT na gaz

Obecnie rząd zdecydował również o ponownym podwyższeniu stawki VAT na gaz, która w lutym została obniżona do zera w ramach działań antyinflacyjnych. Od 1 stycznia ponownie będzie obowiązywać podstawowa stawka podatkowa w wysokości 23 procent. W publicznej prezentacji rząd obarczył winą za te działania fakt, że został on do tego zmuszony przez dyktat unijnych przepisów podatkowych. Jest to jednak fałszywe stwierdzenie. Dyrektywa UE w sprawie podatku VAT przewiduje stosowanie minimalnej stawki VAT w wysokości 5 procent dla gazu ziemnego. Zastosowanie wyższej stawki VAT zależy wyłącznie od decyzji danego rządu i nie jest narzucane przez Brukselę. Zamiast natychmiastowego wprowadzenia pełnej stawki VAT w wysokości 23 procent, aby napełnić kasę podatkową, rząd mógł ustalić VAT na poziomie 5 lub 8 procent zgodnie z przepisami podatkowymi UE – krytykują stowarzyszenia przedsiębiorców.

Źródło: Wirtschafts-Markt Polen (17-2022 Wydanie 321)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje