Aktualności

/ Kadry i płace

Zabezpieczenie społeczne a praca zdalna z za granicy

Zabezpieczenie społeczne a praca zdalna z za granicy

/
Data08 Aug 2023
/

kancelaria prawna sdzlegal Schindhelm
1 lipca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej.

Główną zmianą z perspektywy praktyki prawa pracy w Polsce jest umożliwienie ustalenia ustawodawstwa właściwego dla państwa siedziby pracodawcy w przypadku wykonywania pracy zdalnie za granicą.

Oznacza to, że pracownik, który wykonuje pracę zdalną w innym państwie UE (o ile takie państwo jest także stroną porozumienia) i jest zatrudniony przez polskiego pracodawcę, może podlegać ustawodawstwu państwa siedziby pracodawcy, a nie – jak dotychczas – ustawodawstwu miejsca wykonywania pracy.


Co oznacza telepraca transgraniczna?

Pod pojęciem telepracy transgranicznej Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozumie pracę zdalną (telepracę) wykonywaną z państwa zamieszkania przy jednoczesnym zachowaniu łącza cyfrowego z miejscem pracy u pracodawcy mającego siedzibę w państwie innym niż państwo zamieszkania.


Kogo dotyczy porozumienie?

Porozumienie ma zastosowanie do pracowników pracujących w różnych państwach członkowskich, którzy są zatrudnieni przez pracodawcę lub pracodawców w jednym państwie członkowskim, innym niż państwo ich zamieszkania i wykonują część swojej pracy w państwie zamieszkania w formie telepracy transgranicznej w wymiarze co najmniej 25%, ale nie więcej niż 50% całkowitego czasu pracy.

Porozumienie nie dotyczy:

  • osób, które wykonują inną aktywność niż telepraca transgraniczna w państwie zamieszkania (jeżeli na przykład pracują tam stacjonarnie);
  • osób, które wykonują aktywność w państwie innym niż państwo zamieszkania i państwo siedziby;
  • osób, które wykonują działalność na własny rachunek.

Wniosek (US-36)

Aby uprawnione osoby podlegały ustawodawstwu właściwemu dla państwa siedziby pracodawcy powinny złożyć wniosek US–36 do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z takim wnioskiem może wystąpić pracownik lub polski pracodawca, a wniosek można złożyć za pośrednictwem portalu PUE ZUS lub w formie papierowej.

Właściwym oddziałem do rozpatrywania omawianych wniosków jest Oddział ZUS w Kielcach. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku US–36, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia A1.

Osoby, które wykonują telepracę transgraniczną w Polsce na rzecz pracodawców zagranicznych, oraz pracodawcy zagraniczni, mogą złożyć wniosek do instytucji zabezpieczenia społecznego w państwie siedziby pracodawcy, pod warunkiem, że określone państwo jest stroną porozumienia.

Nie każde państwo UE jest stroną porozumienia.

Obecnie 18 państw podpisało porozumienie, w tym Czechy, Hiszpania, Portugalia i Niemcy.


kancelaria prawna sdzlegal SchindhelmŹródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje