Aktualności

/ Polska firma w Niemczech

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w Niemczech

/
Data05 Nov 2021
/

21 maja 2021 Bundestag przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatwierdzenie projektu przez Bundesrat nastąpiło w dniu 25 czerwca 2021.

Celem ustawy jest stworzenie bardziej korzystnych ram funkcjonowania dla średnich spółek osobowych i przedsiębiorstw rodzinnych pod względem podatkowym. Podmioty te mają zyskać możliwość rozliczania podatku dochodowego na zasadach obowiązujących dla spółek kapitałowych (tzw. model opcyjny). Może to być korzystne w przypadku zatrzymania zysku, który w przypadku spółek kapitałowych jest opodatkowany tylko w wysokości ok. 30%. W przypadku spółek osobowych wspólnicy muszą natomiast zapłacić podatek od zysków zatrzymanych według stawek podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z możliwości wyboru opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółka może skorzystać poprzez złożenie nieodwołalnego wniosku do właściwego urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w formie elektronicznej w oparciu o określony urzędowo zestaw danych najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem roku obrotowego, od którego ma obowiązywać stawka opodatkowania od osób prawnych. Dla skuteczności wniosku wymagane jest podjęcie przez wspólników stosownej uchwały kwalifikowaną większością głosów lub – w zależności od umowy spółki – jednogłośnie.

Możliwy jest również powrót z opodatkowania w systemie przyjętym dla osób prawnych do zasad obowiązujących dla spółek osobowych. Do skorzystania z tej opcji wymagana jest również uchwała wspólników i wniosek do urzędu skarbowego.

Skutki prawne skorzystania z opcji dotyczą podatku dochodowego i podatku od nabycia gruntu. Spółka, która wybiera tę opcję, podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych oraz podatkowi od działalności gospodarczej jak spółka kapitałowa. Wspólnicy posiadają udziały w fikcyjnej spółce kapitałowej. W ich przypadku tylko wypłacone udziały w zysku są opodatkowane jak wypłaty zysku w spółce kapitałowej.

Dla celów podatku VAT i podatku od spadków spółka korzystająca z omawianej opcji jest nadal uznawana za spółkę osobową.

Dla celów podatkowych, wybór tej opcji jest uznawany za zmianę formy prawnej spółki osobowej w spółkę kapitałową z odpowiednimi skutkami podatkowymi wynikającymi z przekształcenia. W związku z tym na wniosek zainteresowanych zasadniczo możliwe jest przeprowadzenie tej procedury w sposób neutralny pod względem podatkowym, z kontynuacją wartości księgowej. Z chwilą złożenia takiego wniosku rozpoczyna się siedmioletni okres ograniczenia uprawnień. W przypadku sprzedaży udziałów i innych transakcji w okresie obowiązywania wspomnianego ograniczenia, zasada kontynuacji wartości księgowej nie ma zastosowania retroaktywnie i pro rata temporis. W związku z tym ukryte rezerwy istniejące w momencie zmiany formy prawnej podlegają (częściowemu) opodatkowaniu.

Również w przypadku zmiany formy prawnej z powrotem na spółkę osobową postępuje się zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o opodatkowaniu przekształceń spółek. Zasadniczo istnieje więc możliwość przejścia z jednej formy na drugą na system neutralny pod względem podatkowym. Jednakże wszystkie zyski zatrzymane w międzyczasie powodują fikcyjną wypłatę zysku i obowiązek odprowadzenia odpowiednich podatków przez udziałowców.

Z opcji można po raz pierwszy skorzystać w odniesieniu do okresu sprawozdawczego obejmującego rok 2022. Warunkiem jest złożenie stosownego wniosku najpóźniej do dnia 30.11.2021. W ustawie nie przewidziano minimalnego okresu, przez jaki wnioskodawca ma obowiązek korzystać z modelu opcyjnego. Ze względu na fikcyjną zmianę formy prawnej, w przypadku – uzasadnionego w większości przypadków – wniosku o kontynuację wartości księgowej należy jedynie przestrzegać wspomnianego wyżej siedmioletniego okresu ograniczenia uprawnień. W związku z tym faktyczny okres zobowiązania wynosi siedem lat, a skorzystanie z opcji powrotu do poprzedniej formy prawnej byłoby możliwe dopiero od okresu sprawozdawczego 2029.

Oprócz stworzenia modelu opcyjnego, w ustawie rozszerzono zakres rodzajów przekształceń, jakie mogą podlegać omawianym przepisom; tym samym prawo podatkowe regulujące przekształcenia zyskało globalne ramy. W przyszłości fuzje, podziały i zmiany formy prawnej przedsiębiorstw mających powiązania z państwami trzecimi powinny być również możliwe w sposób neutralny pod względem podatkowym.

Ponadto nastąpią zmiany w uregulowaniach dotyczących podatkowej grupy kapitałowej. Dotychczasowe korekty związane z rozliczaniem nadpłat i niedopłat mają zostać zastąpione prostszym systemem, tzw. rozwiązaniem depozytowym. Może to skutkować opodatkowaniem wstępnym w oparciu o stawki przejściowe.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje