Aktualności

/ Polska firma w Niemczech

Nowe regulacje w prawie upadłościowym w Niemczech

Nowe regulacje w prawie upadłościowym w Niemczech

/
Data28 Jun 2021
/

Po upływie okresu zawieszenia obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, który dotychczas był ograniczony do końca stycznia, ustawodawca zdecydował się na jego przedłużenie w wąsko określonych przypadkach do 30 kwietnia 2021 r.

Wynika to z faktu, że rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy pomostowej w związku z pandemią koronawirusa zostało opóźnione ze względu na dużą liczbę wniosków oraz wymogi proceduralne i dotyczące pomocy państwa. W związku z tym wymóg złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zostanie zawieszony do 30.4.2021 r. dla przedsiębiorstw, które mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu pomocy pomostowej. Warunkiem jest, że wnioski o przyznanie pomocy zostały złożone w okresie od 1.11.2020 r. do 28.2.2021 r.

Ponadto zawieszenie dotyczy również przedsiębiorstw, które nie były jeszcze w stanie złożyć wniosków z przyczyn prawnych lub faktycznych, jeżeli przedsiębiorstwa te zasadniczo kwalifikują się do składania wniosków zgodnie z warunkami programu.

Przedsiębiorstwa, dla których wyraźnie nie istnieje perspektywa otrzymania pomocy w ramach programu pomostowego lub dla których wypłata pomocy w ramach programu pomostowego nie wpłynęłaby na ich stan niewypłacalności, nadal pozostają wyłączone.

Ponadto ustawodawca przewidział w prawie upadłościowym przepisy uzupełniające. Od 1.1.2021 r. termin na złożenie wniosku o niewypłacalność w przypadku nadmiernego zadłużenia zostanie wydłużony z trzech do sześciu tygodni. Ustalono okres dwunastu miesięcy dla prognozy kontynuacji wymaganej w ramach testu nadmiernego zadłużenia. Oznacza to, że nie występuje nadmierne zadłużenie, a tym samym nie ma obowiązku składania wniosku o upadłość, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo będzie w stanie kontynuować działalność w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

W odróżnieniu od tego, jeżeli nadmierne zadłużenie wynika z pandemii koronawirusa, za podstawę założenia o kontynuacji działalności należy przyjąć okres jedynie czterech miesięcy. Domniemywa się, że tak jest, jeżeli dłużnik był wypłacalny na dzień 31 grudnia 2019 r., osiągnął pozytywny wynik ze zwykłej działalności w ostatnim roku obrotowym zakończonym przed 1 stycznia 2020 r., a sprzedaż ze zwykłej działalności w roku kalendarzowym 2020 spadła o więcej niż 30% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wskazówka: Jeżeli dyrektorzy zarządzający planują powołać się na zawieszenie obowiązku złożenia wniosku, należy w tym miejscu dokładnie udokumentować istnienie tego wymogu. Zaleca się również zasięgnięcie porady prawnej, ponieważ istnieje ryzyko poważnych konsekwencji na gruncie prawa karnego i prawa o odpowiedzialności cywilnej w przypadku nieprawidłowego nieuznania obowiązku złożenia wniosku.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.

NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH

Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego

Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
plPolskienEnglishdeDeutsch

getsix Tax & Legal

Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.

Skontaktuj się z nami »

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje