Nowe przepisy dotyczące przeprowadzania wirtualnych Walnych Zgromadzeń
Pod koniec roku ustawodawca znowelizował podstawę prawną do przeprowadzania wirtualnych Walnych Zgromadzeń.
Dotychczas akcjonariusze mieli możliwość zadawania pytań jedynie podczas wirtualnych Walnych Zgromadzeń. Obecnie akcjonariusze mają prawo zadawać pytania, a zarząd może jedynie decydować o sposobie odpowiedzi na pytania. Ustawodawca nie uregulował jednak ryzyka „zakłócenia“ obrad Walnego Zgromadzenia w wyniku systematycznego masowego zadawania pytań. W trakcie zwyczajnego Walnego Zgromadzenia istnieje możliwość ograniczenia czasu wypowiedzi, zamknięcia listy mówców oraz zamknięcia debaty przez przewodniczącego zgromadzenia. Tutaj praktyka pokaże, w jakim stopniu zdarzają się takie przypadki zastosowania.
Nie wyjaśniono również kwestii, czy możliwość udzielania odpowiedzi na pytania dodatkowe musi być również otwarta na wirtualnym Walnym Zgromadzeniu.
Kolejna zmiana dotyczy wniosków akcjonariuszy. Uważa się je za złożone na zgromadzeniu, jeżeli akcjonariusz składający wniosek jest właściwie umocowany i zarejestrował się na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu.
Pytania akcjonariuszy muszą być składane jeden dzień i wnioski 14 dni przed Walnym Zgromadzeniem.
Nowe przepisy obowiązują od 1.3.2021 r.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków, prawa i księgowości w Niemczech lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.
NASI DORADCY W ZAKRESIE PRAWA I PODATKÓW W NIEMCZECH
Tomasz Kozik
Doradca podatkowy
Specjalista ds. Międzynarodowego prawa podatkowego z kancelarii Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB w Düsseldorfie
PolskiEnglishDeutsch
getsix Tax & Legal
Nasi doradcy w zakresie prawa, podatków i księgowości w Niemczech pod przewodnictwem Pana Tomasza są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.
***