Aktualności

/ Kadry i płace

Dodatkowe dwa dni wolnego dla dawców krwi

Dwa dni wolnego dla dawców krwi

/
Data17 kw. 2023
/

Informujemy, że dwa dni wolnego dla dawców krwi zostają wprowadzone na stałe do systemu prawnego. Zmiana w ustawie o publicznej służbie krwi na pewno ucieszy dawców.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 9 ust.1 pkt 1, zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz honorowym dawcom krwi przysługuje zwolnienie od pracy oraz wykonywania czynności służbowych nie tylko w dniu oddawania krwi, ale również w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego. Co istotne, zmiany wejdą w życie już 20 kwietnia 2023 r., oznacza to, że już wkrótce osoby, które zdecydują się oddać krew, będą mogły skorzystać z tego uprawnienia.

Warto podkreślić, że liczba dni wolnych, które przysługują dawcom krwi, jest uzależniona od częstotliwości oddawania krwi. Kobieta jako dawczyni krwi pełnej będzie miała prawo nawet do 8 dni wolnych od pracy w ciągu roku, natomiast mężczyzna jako dawca krwi pełnej będzie uprawniony aż do 12 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Różnica wynika z faktu, że kobieta może oddać krew pełną do 4 razy w roku, a mężczyzna – do 6. Należy jednak pamiętać, że przerwa między oddawaniem krwi musi wynosić co najmniej 8 tygodni.

W związku z powyższym, zachęcamy Państwa do bliższego zapoznania się z niniejszymi zmianami, które wprowadzają pozytywne usprawnienia w życiu dawców krwi. Oddawanie krwi to wyjątkowy i cenny dar, który może uratować czyjeś życie. Dzięki wprowadzonym zmianom, dawcy krwi będą mieli więcej czasu na odpoczynek i regenerację sił po oddawaniu krwi, co wpłynie pozytywnie na ich zdrowie i samopoczucie.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje