Aktualności

/ Gospodarka i polityka w Polsce

Wprowadzenie regulacji dotyczących ruchomego czasu pracy w firmach

/
Data23 Jul 2013
/

icon_getsix_poland

Senat jako druga izba polskiego parlamentu wyraził na początku lipca zgodę na zmiany w Kodeksie Pracy podjęte przez sejm. Otwiera to drogę na wprowadzenie regulacji dotyczących ruchomego czasu pracy w firmach. Przewidują one przedłużenie maksymalnego okresu rozliczeniowego od obowiązujących obecnie 4 do 12 miesięcy. W sytuacji złej koniunktury pracodawcy mogą zatrudniać pracowników tylko na parę godzin.

W przypadku poprawy koniunktury po upływie tygodni lub miesięcy, pracownicy będą pracować dłużej w ramach wyrównania. Maksymalnie do 13 godzin przez 6 dni w tygodniu, przy czym pracownik nie otrzymuje dodatkowej zapłaty za te nadgodziny. Ważne jest tylko, by dotrzymać postanowień ustawowych dotyczących okresu rozliczeniowego średniego czasu pracy pracownika, czyli konta rocznego czasu pracy. Ustawodawca oczekiwanie oczekuje od tej regulacji, ze pracodawca w okresie złej koniunktury zrezygnuje ze zwalniania pracowników. Podobna regulacja sprawdziła się już w ustawie antykryzysowej z roku 2009.

W zrzeszeniach pracodawców nowe regulacje cieszą się aprobatą. Wychodzą one naprzeciw w szczególności branżom o cyklicznym rytmie produkcyjnym oraz branżom sezonowym, jak branża meblowa, przemysł AGD oraz gospodarka budowlana. Nowe przepisy powinny również zapewnić większą konkurencyjność wobec zagranicznych przedsiębiorców, którzy mogą już korzystać z regulacji ruchomego czas pracy.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje