Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana przez prezydenta
W dniu 16 kwietnia 2024 prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, która zobowiązuje duże firmy do ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych danych w podziale na poszczególne kraje.
Zmiana ustawy o rachunkowości ma na celu dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy PE i Rady (UE) 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r., która zmienia dyrektywę 2013/34/UE w zakresie ujawniania informacji o podatku dochodowym przez wybrane jednostki i oddziały.
Kogo obejmą nowe obowiązki?
Obowiązek sporządzania, publikowania i udostępniania sprawozdania o podatku dochodowym dotyczyć będzie:
- Jednostek dominujących najwyższego szczebla:
- których przychody w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych przekroczyły 3,5 mld PLN.
- Jednostek samodzielnych:
- których przychody w rocznym sprawozdaniu finansowym dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych przekroczyły 3,5 mld zł.
- Dodatkowo:
- jednostki zależne o określonej wielkości kontrolowane przez jednostki dominujące najwyższego szczebla spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego których przychody dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych przekraczają kwotę 750 mln EUR,
- oddziałów, które dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych przekraczają kwotę przychodów 51 mln PLN, utworzonych przez jednostki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego których przychody dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych przekraczają kwotę 750 mln euro.
Sprawozdania i oświadczenia będą składane w terminie 12 miesięcy od dnia bilansowego i zamieszczane na stronach internetowych tych jednostek. Informacje będą przedstawiane dla każdej jurysdykcji podatkowej, w której działalność grupy lub jednostki samodzielnej podlega opodatkowaniu dochodowemu z tytułu siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności czy stałej działalności gospodarczej.
Obowiązek ten będzie dotyczył jedynie jednostek dominujących najwyższego szczebla i jednostek samodzielnych, które są spółkami kapitałowymi, kapitałowo-akcyjnymi, jawnymi lub komandytowymi, gdzie wszyscy wspólnicy ponoszący nieograniczoną odpowiedzialność są spółkami kapitałowymi, komandytowo-akcyjnymi lub spółkami z innych krajów o podobnej formie prawnej.
Ustawa przewiduje, że nie ma obowiązku przygotowania powyższego sprawozdania w dwóch sytuacjach:
- jeśli jednostka dominująca najwyższego szczebla oraz jej wszystkie jednostki zależne oraz ich oddziały, albo jednostka samodzielna i jej oddziały mają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- jeśli jednostka dominująca najwyższego szczebla albo jednostka samodzielna działająca na podstawie ustawy Prawo bankowe ujawnia dodatkowe informacje w sprawozdaniu z działalności.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu, z wyjątkiem części, które wejdą w życie 22 czerwca 2025 r. Nowelizacja będzie miała zastosowanie do sprawozdań o podatku dochodowym za rok obrotowy rozpoczynający się po 21 czerwca 2024 r.
Źródła:
Ustawa z dnia 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny
Konsultant
ds. relacji z
klientami
Grupa getsix
***