Aktualności

/ Kadry i płace

Zmiany dotyczące legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce

Zmiany dotyczące legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce

/
Data23 Jun 2023
/

kancelaria prawna sdzlegal Schindhelm

Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące modyfikacji w zatrudnianiu obcokrajowców oraz przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Nowelizacja ustaw oraz planowane zmiany mają na celu dostosowanie polskiego systemu do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Pragniemy zwrócić uwagę, że niektóre z tych zmian wejdą w życie już w tym miesiącu. W rezultacie, omawiany temat nabiera szczególnego znaczenia i aktualności dla rozmaitych zainteresowanych stron.


Przedłużenie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce

Obecne przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wskazują, że ich pobyt jest legalny do 24 sierpnia 2023 r. Z uwagi jednak na dostosowanie do procedur przyjętych w państwach członkowskich UE, zdecydowano o przedłużeniu okresu pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowelizacja ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany, które dotyczą zmian w przepisach specustawy wojennej dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców. Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r.

Ponadto, przepisy wskazują, na dodatkowe terminy przedłużonego pobytu w Polsce:

  • 31 sierpnia 2024 r. dla osób, które w dniu 4 marca 2024 r. korzystają z wychowania przedszkolnego, realizują obowiązek szkolny albo realizują obowiązek nauki, pobierają naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub nie później niż w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęły naukę w branżowej szkole II stopnia, szkole policealnej lub szkole dla dorosłych,
  • 30 września 2024 r. dla osób, które przystępują do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.

Do 4 marca 2024 r. wydłużeniu ulegną również okresy ważności wiz krajowych, zezwoleń na pobyt czasowy i kart pobytu posiadanych przez obywateli Ukrainy.

Nowelizacja ustawy została już opublikowania w Dzienniku Ustaw i przepisy dotyczące przedłużenia legalnego pobytu wejdą w życie 27 czerwca 2023 r.


Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców i outsourcing pracowniczy

Kilka miesięcy wcześniej informowaliśmy Państwa o projekcie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. W ostatnim czasie przyspieszyły pracę nad ustawą i choć ustawa nie została jeszcze skierowana do Sejmu, już teraz budzi dużo pytań oraz wątpliwości.

Najważniejsze planowane zmiany to:

  • pełna elektronizacja procedury uzyskiwania dokumentów legalizacyjnych (wgląd do postępowań w systemie elektronicznym, do którego dostęp ma mieć zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec),
  • rezygnacja z tzw. rynku pracy (informacji starosty), co ma przyczynić się do usprawnienia procedur legalizacji pracy cudzoziemców,
  • wprowadzenie obligatoryjnych przesłanek odmowy wydania zezwolenia na pracę np. w przypadku, gdy pracodawca nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczanie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy.

Ponadto, przepisy projektowanej ustawy odnoszą się do kwestii outsourcingu pracowniczego (art. 13 ust. 1 pkt 7 ustawy). Celem ustawodawcy jest jego ograniczenie jako ukrytej pracy tymczasowej i planowane regulacje wskazują, że uzyskanie zezwolenia w taki przypadku nie będzie już możliwe.

Ministerstwo wskazuje, że uzyskanie zezwolenia na pracę będzie możliwe w przypadku zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej, jeśli dotyczy pracownika tymczasowego. Należy wskazać, że powyższe regulacje nie odnoszą się do outsourcingu procesowego (sprzedaż usług). W taki przypadku nie powinno mieć bowiem miejsce podporządkowanie pracowników przez podmioty, które korzystające z usług agencji. Na ten moment trudno wskazać, jaka będzie praktyka urzędów w kwestii rozróżnienia outsourcingu pracowniczego i procesowego.

Mimo iż przepisy jeszcze nie zostały wprowadzone w życie, urzędy wojewódzkie już teraz wstrzymały wydawanie zezwoleń w przypadku stwierdzenia przesłanek dotyczących outsourcingu pracowniczego. W związku z tym, zalecamy aktualnie dokonanie analizy umów dotyczących outsourcingu pod kątem wymienionych kwestii.


kancelaria prawna sdzlegal SchindhelmŹródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje