Nadchodzące zmiany w prawie pracy
Praca zdalna i kontrola trzeźwości
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy -Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw dotyczący pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości jest już w Sejmie. Projekt zakłada całkowite usunięcie przepisów o telepracy i zastąpienie jej nowymi przepisami o pracy zdalnej. Zasady wykonywania pracy zdalnej trzeba będzie określać w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i związkami zawodowymi. Jeśli obie strony się nie porozumieją, to pracodawca określi je w regulaminie albo indywidualnie, w porozumieniu z pracownikiem. Nadto dzięki nowym regulacjom pracodawcy zyskają nowe narzędzie do dokonywania wyrywkowych kontroli na obecność w organizmach pracowników alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu (narkotyków). Kontrola trzeźwości będzie możliwa, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia podwładnych lub innych osób albo do zabezpieczenia mienia.
Zgodnie z zapowiedziami Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, wejście w życie tych zmian planowane jest w przyszłym roku, przy czym nie wiadomo na ten moment, czy stanie się to w pierwszej czy w drugiej połowie roku. Pracodawcy będą mieć dwa miesiące na dostosowanie się do nowych reguł pracy zdalnej, natomiast na wejście w życie przepisów dotyczących kontroli trzeźwości przewidziane jest 14 dni po podpisaniu ustawy przez prezydenta.
Dyrektywa work-life balance i dyrektywa przejrzystości
Obydwie dyrektywy miały zostać zaimplementowane do polskiego porządku prawnego 1 sierpnia 2022 r. Dyrektywy wprowadzają nowe uprawnienia dla pracujących rodziców, jak również nakładają na pracodawców szereg nowych obowiązków.
Zmiany w zakresie nowych uprawnień pracowniczych to w szczególności:
- 5 dni dodatkowego bezpłatnego urlopu opiekuńczego,
- dodatkowe wolne od pracy z powodu działania siły wyższej,
- elastyczna organizacja pracy,
- wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego z 32/34 do 41/42 tygodni i przyznanie każdemu z rodziców dziecka prawa do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, których nie będzie można odstąpić drugiemu rodzicowi,
- wydłużenie czasu, w którym pracownik będzie mógł nie zgodzić się na pracę w godzinach nadliczbowych lub delegację poza stałe miejsce zamieszkania – z 4. do 8. roku życia dziecka.
Obecnie projekt jest w fazie uzgodnienia i nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Brak jest informacji na stronach rządowych co do terminów dalszych prac nad tym projektem, w tym terminu wejścia w życie ustawy.
Agencje zatrudnienia
Rząd przygotował projekt nowej ustawy o aktywności zawodowej. Celem ustawy jest modernizacja polskiego rynku pracy. Projekt ten zawiera zmiany dotyczące agencji zatrudnienia. Proponowane przepisy nie nakładają na podmioty prowadzące agencje zatrudnienia żadnych nowych obowiązków informacyjnych ani dodatkowych wymogów.
Natomiast projekt ustawy przewiduje przede wszystkim następujące zmiany jak:
- zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów uprawniających do świadczenia usług agencji zatrudnienia,
- zwiększanie zostanie opłaty za wpis do rejestru agencji zatrudnienia – opłata będzie wynosiła 1000 zł,
- rozszerzenie zakresu usług pośrednictwa pracy realizowanych przez agencje zatrudnienia,
- rozszerzanie zakresu kontroli agencji zatrudnienia przez dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.
Obecnie projekt jest w fazie uzgodnienia i nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Planowany termin wejścia w życie niniejszego projektu ustawy to 1 stycznia 2023 r.
Zatrudnianie cudzoziemców
We wrześniu 2022 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Jej głównym założeniem jest pełna elektronizacja postępowań dotyczących legalizacji zatrudnienia cudzoziemców – od złożenia wniosku po odwołanie od decyzji administracyjnej. Dużą planowaną zmianą jest również rezygnacja z przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy, co powinno usprawnić oraz przyspieszyć postępowania w sprawie uzyskania zezwolenia na pracę.
Pozostałe zmiany, które zostały ujęte w projekcie ustawy to m.in.:
- wprowadzenie obligatoryjnej przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia na pracę, gdy pracodawca nie opłaca składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne lub zaliczek na podatek dochodowy,
- możliwość zwiększenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu pod warunkiem proporcjonalnego podwyższenia wynagrodzenia bez konieczności zmiany lub uzyskania nowego zezwolenia na pracę – dotyczy umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych,
- w sprawach dotyczących wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń – organem, który będzie rozpatrywał wnioski będzie starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy.
Zgodnie z zapowiedziami ustawa miała wejść w życie do końca tego roku, jednak na ten moment jest ona na etapie uzgodnień i nie trafiła jeszcze do Sejmu. Część przepisów, szczególnie związana z przygotowaniem systemów na elektronizację postępowań prawdopodobnie zostanie wprowadzona w następnych miesiącach.
Ochrona sygnalistów
W lipcu 2022 r. ukazał się kolejny projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Mimo iż ustawa miała zostać wdrożona w połowie grudnia 2021 r. to nadal nie doczekała się uchwalenia. Obecnie mimo przejścia procesu konsultacji i opiniowania, projekt ustawy nie został skierowany do Sejmu. Przewidujemy, że najwcześniejszym terminem uchwalenia tych przepisów będzie pierwszy kwartał 2023 r.
Źródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***