Aktualności

/ Podatki i prawo

Opodatkowanie zwrotu środków z PPK

Opodatkowanie zwrotu środków z PPK

/
Data15 Feb 2024
/

W dniu 18 stycznia 2024 Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok (sygn. akt II FSK 435/21) dotyczący zasad opodatkowania zwrotów środków z pracowniczych planów kapitałowych, znanych jako PPK.


Spór o interpretacje

Spór rozpoczął się na tle wniosku o interpretację jednego z funduszy inwestycyjnych, który planuje zawarcie umów zarządzania i prowadzenia PPK z pracodawcami. Planuje także lokowanie środków uczestników PPK w fundusze inwestycyjne.

Wnioskodawca przypomniał, że dla każdego uczestnika tworzony jest osobny rachunek PPK, na który przekazywane są wpłaty z jego środków, od pracodawcy, a także dodatkowe wpłaty powitalne i roczne dopłaty z Funduszu Pracy. Zgodnie z ustawą o PPK, uczestnik może żądać zwrotu środków w dowolnym momencie przed ukończeniem 60. roku życia.

W przypadku powstania dochodu fundusz jako płatnik musi pobrać 19 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jednakże nie ma pewności co do sposobu ustalania kosztów przy zwrocie środków z PPK. Wnioskodawca był przekonany, że kosztem przy zwrocie będą uznawane wszystkie wpłaty do PPK, zarówno te dokonane przez uczestnika, pracodawcę, jak i dodatkowe z Funduszu Pracy.

Fiskus pierwotnie nie zgodził się z interpretacją, uznając za wydatki jedynie wartość wpłat uczestnika PPK. Fundusz zaskarżył decyzję i wygrał w sądzie. Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie poparł jego argumenty, a potem Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził decyzję. NSA uznał, że całość zgromadzonych środków na koncie PPK stanowi przychód, a wydatki można odnieść do pojęć podatkowych takich jak przychód, koszty i dochód.

Sąd zauważył, że w sytuacji spornej całość zgromadzonych środków na koncie PPK stanowi przychód. Użyte w art. 30a ust. 15 ustawy o PIT sformułowania należy interpretować w kontekście pojęć składających się na konstrukcję podatku, takich jak przychód, koszty i dochód.

Sąd wskazał również, że podatnik osiąga przychód ze stosunku pracy w wysokości stanowiącej równowartość wpłaty od pracodawcy, który podlega opodatkowaniu i nie korzysta ze zwolnienia, oraz dodatkowo uzyskuje przychód z dopłat rocznych i wpłat powitalnych, chociaż te ostatnie mogą być zwolnione z podatku.

Zatem zakup jednostek uczestnictwa ma charakter finansowany z dochodów podatnika z perspektywy podatkowej. Ponieważ cała kwota zwrotu z PPK stanowi przychód, kosztem są zarówno wpłaty bezpośrednie uczestnika, jak i równowartość przychodów z pracodawcy oraz kwota sfinansowana przez Fundusz Pracy.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje