Opinia zabezpieczająca dotycząca restrukturyzacji i przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz opodatkowania jej według estońskiego CIT
22 stycznia 2024 opublikowano komunikat dotyczący wydania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) opinii zabezpieczającej z dnia 29 listopada 2023 roku dotyczącej procesu wystąpienia komandytariusza ze spółki komandytowej oraz przekształcenia jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która wybierze opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (sygn. DKP1.8082.2.2023).
Przedmiotem opinii były czynności obejmujące m.in.:
- wystąpienie przez spółkę z o.o. ze spółki komandytowej bez wynagrodzenia, jednocześnie zmieniając funkcję jednego z dotychczasowych komplementariuszy na komandytariusza (co jest niezbędne, aby spółka mogła przyjąć model estoński)
- określenie nowego podziału zysków i strat w spółce
- przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- wprowadzenie spółki w model estoński.
Przejście na model estoński oznacza, że pod względem podatkowym komplementariusz i komandytariusz są obciążani równomiernie, w przeciwieństwie do “tradycyjnego” podatku CIT, gdzie komplementariusze mogą korzystać z bardziej opłacalnego odliczenia niż komandytariusze. Z tego powodu korzystanie z tej formy prowadzenia działalności traci sens, gdy jeden ze wspólników mógłby ponosić pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, nie osiągając przy tym korzyści podatkowej.
Spółka, w której planowano przeprowadzenie reorganizacji, wskazała, że celem jest uzyskanie większej elastyczności w doborze osób zarządzających spółką – po przekształceniu wykwalifikowani specjaliści będą mogli zarządzać spółką bez konieczności stawania się jej wspólnikami. Reorganizacja miała także na celu zmniejszenie ryzyka biznesowego związanego z formą prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych celów tych działań było osiągnięcie korzyści podatkowej.
Szef KAS stwierdził, że mimo uzyskania korzyści podatkowych w wyniku restrukturyzacji, zastosowany sposób działania nie jest sztuczny ani nie stoi w sprzeczności z przedmiotem, ani celem ustawy.
Takie stanowisko organu podatkowego z pewnością korzystne jest dla wielu podatników, którzy rozważają przeprowadzenie reorganizacji prowadzonej działalności w celu korzystania z ryczałtu od dochodów spółek.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny
Konsultant
ds. relacji z
klientami
Grupa getsix
***