Milionowe inwestycje zagranicznych firm w porcie Szczecin
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz hiszpańska firma Windar Renovables podpisały umowę dzierżawy terenów portowych w Szczecinie. Umowa została podpisana po kilku miesiącach od zawarcia umowy przedwstępnej w październiku ubiegłego roku. W ramach umowy dzierżawy terenów portowych w Szczecinie firma Windar Renovables wybuduje zakład produkujący wieże i fundamenty dla morskich farm wiatrowych.
Inwestycja hiszpańskiej firmy szacowana jest na ok. 70 mln euro. Docelowo ma zatrudniać łącznie ponad 400 osób i zostać uruchomiona w 2026 r.
Nie tylko Windar Renovables inwestuje w zakłady produkcyjne na terenie Szczecina. W 2023 roku duński koncern Vestas rozpoczął procedurę zakupu upadłej fabryki ST3 Offshore, która znajdowała się na wyspie Ostrów Brdowski. Vestas wygrał aukcję w marcu 2023 roku, a transakcja została sfinalizowana we wrześniu tego samego roku. Niedawno duńska firma potwierdziła także plany budowy kolejnego zakładu mającego znajdować się na Skolwinie. Pierwotnie planowano, że w obu fabrykach produkowane będą gondole i piasty turbin wiatrowych. Jednakże, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na łopaty, zdecydowano, że w zakupionej fabryce mają być montowane gondole i piasty turbin, a w nowej powstaną łopaty najnowszej generacji.
Zakłady produkcyjne należące do Vestas mają zostać otworzone w 2025 i 2026 roku i utworzyć łącznie ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
Szczecin polską stolicą offshore
Inwestycje firm takich jak Vestasa i Windar Renovables to przełom dla Szczecina. Miasto ma szanse stać się kluczowym ośrodkiem produkcji w sektorze offshore, co przełoży się na jego rozwój gospodarczy i społeczny.
Szczecin ma do tego doskonałe warunki. Położenie w pobliżu Morza Bałtyckiego stanowi idealne miejsce dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a dobrze rozwinięty port umożliwia transport ciężkich elementów turbin wiatrowych.
Zakłady produkcyjne to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także rozwój nowych technologii i kompetencji. Fabryki będą potrzebowały wykwalifikowanych pracowników, w tym inżynierów, techników, projektantów i programistów. Władze miejskie i regionalne planują współpracę z uczelniami oraz przedsiębiorcami, aby zapewnić dostęp do wykwalifikowanych kadr dla wspomnianych wcześniej inwestycji.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***