Przepisy dt. ulgi na złe długi
Przepisy dt. tzw. ulgi na złe długi dają możliwość skorygowania podstawy opodatkowania, a zatem de facto odzyskania zapłaconego podatku VAT z faktur niezapłaconych przez kontrahentów.
Wystawca faktury może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.
Za uprawdopodobnioną uważa się taką wierzytelność, która nie została zapłacona w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Ustawa określa określone warunki uprawniające do skorzystania z ulgi. Najważniejsze z nich, to:
- zarówno wystawca faktury, jak i jej nabywca są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Na dzień poprzedzający dzień złożenia korekty deklaracji muszą być podatnikami zarejestrowanymi;
- nabywca faktury – dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji;
- faktura nie została zapłacona.
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wystawca faktury obowiązany jest do ponownego wykazania obrotu w deklaracji i uiszczenia podatku.Wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje się korekty, wystawca faktury zawiadamia urząd skarbowy o fakcie dokonania korekty. Co istotne, po stronie wystawcy faktury możliwość skorzystania z ww przepisów jest prawem. Wystawca faktury może zatem, jednak nie musi stosować ww regulacji.
Niemniej jednak dłużnik, który nie uregulował faktury w terminie 150 dni od upływu terminu płatności jest zobowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Obowiązku tego nie stosuje się, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności.
Co istotne, brak takiej korekty naraża dłużnika na sankcję w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.