Aktualności

/ Podatki i prawo

Samochód osobowy – wynajmowany, własny lub użytkowany na podstawie umowy leasingu

/
Data14 Jan 2014
/

icon_tax_news

A. Samochód wynajmowany

Dla samochodów wynajmowanych należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Na podstawie prowadzonej ewidencji, oblicza się miesięczna kwotę odliczenia podatku dochodowego (liczba przejechanych służbowo kilometrów pomnożona przez stawkę za 1km). Koszty uzyskania przychodu dla wynajmowanych samochodów mogą być odliczane od podatku tylko do wysokości wyznaczonego limitu w każdym miesiącu.

Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem tzw. kilometrówki. Powinny być one zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof i odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o pdop. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 8 listopada 2013 r., nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005. Wydanie tego rozstrzygnięcia kończy trwający od lat spór pomiędzy fiskusem a podatnikami w kwestii klasyfikowania pod kątem kosztów podatkowych czynszu najmu auta osobowego.

Prawo do odliczenia podatku wynikających z faktur za wynajem samochodu osobowego jest ograniczone do 60%, nie może natomiast przekroczyć 6.000,- zł. Niepodlegający odliczeniu podatek naliczony może zostać uznany jako koszt działalności gospodarczej i może zostać odliczony od podatku do limitu opisanego powyżej. Odliczenie podatku za paliwo nie jest możliwe, natomiast kwota brutto może być przedmiotem roszczeń kosztowych przedsiębiorstwa do obliczonego ograniczenia.

B. samochód własny lub użytkowany na podstawie umowy leasingu

Nie ma obowiązku prawnego do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu własnego lub użytkowanego na podstawie umowy leasingu. Jako wydatek operacyjny można uznać wszystkie rodzaje kosztów, właczając w to ograniczenia wymienione w punkcie A.

Prawo do odliczenia podatku od zakupu samochodu lub z umowy leasingu samochodu jest ograniczona do wysokości 60% i nie może przekroczyć 6000,- zł. Niepodlegający odliczeniu podatek naliczony od faktur leasingowych może być zadeklarowany jako koszt działalności gospodarczej i odliczony. Niepodlegający odliczeniu podatek naliczony przy zakupie własnego samochodu powiększa koszty.

Odliczenie podatku naliczonego za paliwo nie jest możliwe, kwota brutto może jednak być przedmiotem roszczeń kosztowych.

Szczególny przypadek: samochód własny o wartości nabycia powyżej 20.000,00 EUR
Proporcjonalnie kosztów amortyzacji i ubezpieczenia nie można odpisać od podatku.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje