Aktualności

/ Podatki i prawo

Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje nowa matryca stawek VAT

Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje nowa matryca stawek VAT

/
Data15 Jun 2020
/

Zgodnie z ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751, 2200 i z 2020 r., poz. 568) od dnia 1 lipca 2020 r. obowiązuje nowa matryca stawek VAT wraz z jej wprowadzeniem odchodzi się od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz:

  • Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz
  • Aktualnej (obowiązującej od 1 kwietnia 2020 r.) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.

Wiąże się to również z generalnym obniżeniem stawek VAT, gdyż od teraz poszczególne działy nomenklatury scalonej (CN) (uwzględniające określone grupy towarów) zostały objęte jedną stawką VAT, a w przypadku konieczności zmiany stawki na dane towary przyjęto zasadę „równania w dół”, czyli dokonywano zasadniczo obniżenia stawki.

Od momentu wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT wiążąca stała się WIS (Wiążąca Informacja Stawkowa), która może zapewnić ochronę prawną wobec organów podatkowych. WIS to decyzja administracyjna, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej określa jaka stawka VAT jest właściwa dla wskazanego przez Państwa towaru lub usługi. Wniosek o jej wydanie można było składać już od 1 listopada 2019 r.

Zastosowanie jednej stawki VAT dla poszczególnych działów nomenklatury scalonej ułatwiło przyporządkowywanie grup towarów do właściwych stawek.

Nowa matryca stawek VAT dla towarów

Od 1 lipca 2020 r. wyszła z użycia Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008), a towary dla potrzeb VAT oznaczane są przy użyciu Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB).

Od tego momentu całe grupy towarów (działy CN) objęte są jedną stawką VAT, co miało na celu uproszczenie systemu stawek VAT.

Na uwagę zasługuje fakt, że co roku Komisja Europejska ogłasza rozporządzeniem wykonawczym nową wersję Nomenklatury Scalonej. W związku z tym podatnicy co roku muszą sprawdzać, czy klasyfikacja interesującego ich towaru nie uległa zmianie.

Nomenklatura Scalona (CN) obowiązująca w 2020 r. wprowadzona została rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1776 z 9 października 2019 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.

Numer CN towaru można ustalić przy wykorzystaniu opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny kluczy powiązań między CN a PKWiU 2015 oraz między PKWiU 2015 a PKWiU 2008.

Poniżej przykłady zmienionych stawek VAT obowiązujących od 1 lipca 2020 r.:

  • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) – z 8% na 5%,
  • pieczywo i ciastka – wszelkiego rodzaju 5%,
  • zupy, buliony, żywność homogenizowana, w tym dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8% na 5%,
  • musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% na 8%,
  • produkty dla niemowląt i dzieci np. smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8% na 5%,
  • artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – z 8% na 5%,
  • niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma) – z 5% na 8% (efekt ujednolicenia stawek VAT dla przypraw).

Źródło:
https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/matryca-stawek-vat/
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-vat/proc_707-wiazaca-informacja-stawkowa
https://www.gov.pl/web/finanse/co-nowego-w-lipcu–dzialania-mf-i-kas
https://www.kis.gov.pl/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/W24v/content/matryca-stawek-od-1-lipca-2020-r?redirect=https%3A%2F%2Fwww.kis.gov.pl%2Fstart%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_4N6z%26p_p_lifecycle %3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_Jjb0__column-2%26p_p_col_count%3D1

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania prosimy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za kontakt biznesowy z Państwem lub wysłać zapytanie poprzez formularz na stronie getsix®.

***

Niniejszy Newsletter ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione w nim informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani gospodarczego, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszego biuletynu dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w nim zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Prenumerata niniejszego biuletynu nie jest równoznaczna z powstaniem jakiegokolwiek zobowiązania umownego po stronie getsix®. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść biuletynu wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje