Aktualności

/ Podatki i prawo

Prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)

/
Data27 Feb 2014
/

icon_tax_news

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszło w życie prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca może dokonać odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do kupionych przez podatnika towarów, powstał obowiązek podatkowy.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że przedsiębiorca musi na takie towary otrzymać fakturę w terminie trzech miesięcy (liczonych od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy). W przypadku braku faktury, osoba taka będzie zobowiązana do skorygowania (pomniejszenia) kwoty naliczonego podatku VAT. Jeżeli faktura trafi do nabywcy w późniejszym terminie, będzie on upoważniony do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego.

Zmiana przepisów w tym zakresie przedstawia dla podatników następujące praktyczne konsekwencje:

  1. Podatnik może w dalszym ciągu rozliczyć podatek należny z tytułu WNT, jako VAT naliczony, w rozliczeniu za ten miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Różnica jest taka, że w przypadku nabyć w odniesieniu, do których przedsiębiorca nie dysponuje w tym momencie fakturą – odliczenie to następuje w pewnym sensie warunkowo. Podatnik jest zobligowany do weryfikacji, czy w okresie trzech kolejnych miesięcy faktura za te zakupy od zagranicznego dostawcy wpłynęła do firmy,
  2. Jeśli w tym czasie faktura wpłynęła, to pierwotne rozliczenie pozostaje bez zmian. Jeśli natomiast podatnik tego dokumentu nie otrzymał, to wówczas w rozliczeniu za miesiąc, w którym upłynął ten 3-miesięczny okres, podatnik zobowiązany będzie do odpowiedniego skorygowania podatku naliczonego w tym zakresie (sposób zadeklarowania podatku należnego pozostanie bez zmian),
  3. W przypadku otrzymania przez przedsiębiorcę faktury po upływie tego okresu, będzie on upoważniony do odpowiedniego powtórnego podwyższenia podatku naliczonego. Powinno to nastąpić w rozliczeniu za ten okres, w którym podatnik otrzyma fakturę (na bieżąco). Jednocześnie sposób zadeklarowania VAT należnego pozostanie bez zmian.
  4. Jeżeli faktura wpłynie do podatnika z dużym opóźnieniem to transakcja, która była dla niego podatkowo neutralna stanie się przejściowo czynnością opodatkowaną. Przedsiębiorca będzie zobligowany do wykazania VAT należnego bez prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje