Aktualności

/ Podatki i prawo

Nowe regulacje dotyczące finansowania zadłużenia akcjonariuszy

/
Data13 Aug 2014
/

icon_tax_news

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) odbyło się w parlamencie 7 maja 2014 r. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy finansowania zadłużenia akcjonariuszy, tzn. zmiana w ograniczeniach możliwości odliczenia odsetek. Obecnie wiadomo, że nowe prawo będzie miało wielki wpływ na uzgodnienie rozliczenia podatku polskich spółek finansowanych z pożyczek podmiotów powiązanych. Nowe regulacje mogą mieć wpływ na stabilność finansową i rentowność działalności w Polsce.

Ponadto aktualna struktura własnościowa danej spółki może ulec zmianom (włącznie z pośrednią własnością akcji, która była dotąd narzędziem redukowania wpływu ograniczeń w odliczaniu kosztów finansowych dotyczących zadłużenia akcjonariuszy). Przeanalizowaliśmy zakres scenariuszy opartych na wprowadzonych zmianach. Jednak, naszym zdaniem, własna analiza wpływu na konkretną działalność w Polsce jest absolutnie konieczna.

W praktyce zmiany mogą zwiększyć obciążenie podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nowe regulacje:

  • zmienią obecny sposób obliczania sum kosztów finansowych do odliczenia,
  • zwiększą liczbę spółek, na które regulacja finansowania zadłużenia akcjonariuszy będzie miała wpływ,
  • wprowadzą nową opcję określenia granicy odliczania odsetek nie tylko zadłużenia będącego wewnątrz danej grupy spółek, ale również zadłużenia wobec podmiotów powiązanych.

Zmiany obecnego prawa dotyczącego finansowania zadłużenia akcjonariuszy

Według projektu ustawy (Artykuł 16.,ustęp 1.,rozdziały 60. i 61. o podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce), na ograniczenia w odliczaniu dotyczące finansowania zadłużenia będzie miało wpływ znacznie szersze grono wierzycieli, którzy zostaną uznani za podmioty powiązane spółki (upraszczając, obecnie tylko spółki macierzyste oraz zależne są uznawane za wierzycieli). Jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, to grono zostanie rozszerzone o pośrednie podmioty powiązane.

Co więcej, projekt ustawy znacznie ograniczy możliwość odliczania odsetek, ponieważ ograniczenie finansowania zadłużenia akcjonariuszy zmieni wskaźnik kapitału własnego (nie tylko zarejestrowanego) z 3:1 na 1:1.

Nowy, opcjonalny sposób

Według nowych przepisów, podatnicy, którzy uzyskali pożyczki od tak zwanych “kwalifikujących się wierzycieli” mogą zastosować nowy, opcjonalny sposób obliczania finansowania zadłużenia akcjonariuszy. Ten sposób jest oparty zarówno na wartości podatkowej aktywów, jak i na stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Ta stopa odnosi się do pożyczek od podmiotów powiązanych i niepowiązanych. Według tego sposobu, odsetki (włącznie z odsetkami płaconymi na rzecz podmiotów niepowiązanych) nieprzekraczające wartości aktywów podlegających opodatkowaniu pomnożonej przez ustaloną stopę procentową (na którą składają się stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego oraz 1,25%) mogą być odliczone.

Zastosowanie tego sposobu w każdym roku podatkowym sprawia, iż możliwość odliczenia odsetek jest ograniczona do 50% zysku operacyjnego spółek.

Co powinno się zrobić?

Ponieważ obecne przepisy mają zastosowanie w przypadku pożyczek spłacanych w tym roku, powinno się wziąć pod uwagę, jakie są możliwości wyboru. Dodatkowo należy jak najszybciej przeprowadzić analizy i obliczenia w celu ustalenia czy i jak nowe regulacje wpłyną na efektywność finansowania. Potem powinno się podjąć decyzję, czy należy na początku podjąć kroki w celu zminimalizowania dodatkowego obciążenia podatkowego. Powinno się również mieć na uwadze, która z możliwości wyboru będzie odpowiednia w sytuacji danej spółki. Ta decyzja powinna być podjęta na początku 2015 r.

Prosimy o kontakt na miejscu z:
Wiesława Ksycka, Telefon: +48 71 356-1161

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje