Aktualności

/ Podatki i prawo

Spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne w Polsce: zmiany w zakresie opodatkowania

/
Data08 Oct 2013
/

icon_tax_news

Dn. 06.08.2013 na posiedzeniu Rady Ministrów, rząd przyjął projekt ustawy o zmianach w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych ( PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Projekt przewiduje, że polskie spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 będą obciążane podatkiem dochodowym. Forma prawna spółki komandytowej oraz spółki komandytowo-akcyjnej jest często i chętnie wybierana przez polskich i zagranicznych inwestorów w celu optymalizacji podatkowej.

Do tej pory te rodzaje spółek nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ zysk jest tu opodatkowany na poziomie wspólników, komplementariuszy i komandytariuszy.

Wg zaplanowanej obecnie reformy legislacyjnej, spółki te mają być zrównane podatkowo ze spółkami kapitałowymi (Sp. z o.o. i SA ). W konsekwencji będą również podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Oznacza to, że wspólnicy spółek komandytowych generujących zyski, będą traktowani jak wspólnicy spółek kapitałowych i przy wypłacaniu zysków nastąpi dodatkowe obciążenie podatkiem dochodowym.

Według oświadczenia Centrum Informacyjnego Rządu z dnia 06 sierpnia 2013, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą zobowiązane od 1 stycznia 2014 do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Należy jeszcze zwrócić uwagę, iż dotychczasowy projekt ustawy przewiduje różne zasady opodatkowania dla komplementariuszy i komandytariuszy.

W przypadku wypłacenia zysku na rzecz komplementariusza, obciążenie podatkowe komplementariusza podatkiem dochodowym od wypłacenia zysku może być zmniejszone na poziomie komplementariusza o udział w już zapłaconym przez spółkę komandytową podatku dochodowym.

Oznacza to obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych dla spółki komandytowej w wysokości dokładnej kwoty, o jaką został już obniżony udział w zysku komplementariusza ze spółki komandytowej po wcześniejszym opodatkowaniu.

Nie można wykluczyć, że w niniejszym projekcie ustawy, jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego, który toczy się obecnie w polskim parlamencie wprowadzone zostaną dodatkowe zmiany. Jednakże dotychczasowy przebieg odczytów w Parlamencie pozwala przypuszczać, że projekt prawdopodobnie zostanie zatwierdzony w obecnej wersji.

Dla wszystkich inwestorów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce w formie spółki komandytowej, obecne przygotowania legislacyjne należy rozumieć jako ważny sygnał do zainicjowania środków w celu zapobieżenia podwójnego opodatkowania i wzięcia pod uwagę alternatywnych form projektowania struktur podatkowych w przedsiębiorstwie.

Powyższy projekt oczekujących nowelizacji zawiera jeszcze 20 dodatkowych poprawek. Dotyczą one m.in. takich tematów jak amortyzacja, usługi w naturze, niepodzielne zyski, odliczenie za zużycie na usługi badawcze, ceny transferowe, niedoinwestowanie, zyski wspólników ze spółek osobowych, opodatkowanie przychodów z tytułu odsetek na rachunkach związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą i inne.

W przypadku dodatkowych pytań lub wskazówek w tym zakresie, prosimy o kontakt z nami.

Poznan, 02.09.2013
Sabina Moczko-Wdowczyk
Doradca podatkowy / nr wpisu 09738

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje