Ceny transferowe – Progi dokumentacyjne 2021
Podatnik jest obowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość pomniejszona o podatek od towarów i usług, przekracza w roku obrotowym następujące progi dokumentacyjne:
- 10.000.000,00 PLN – w przypadku transakcji towarowej,
- 10.000.000,00 PLN – w przypadku transakcji finansowej,
- 2.000.000,00 PLN – w przypadku transakcji usługowej,
- 100.000,00 PLN – w przypadku transakcji kontrolowanej z podmiotem mającym siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkani w tzw. raju podatkowym – niezależnie od rodzaju transakcji,
- 500.000,00 PLN – od 2021 r. sporządzenie lokalnej dokumentacji, obowiązkowe będzie także w przypadku dokonania transakcji kontrolowanej lub innej niż kontrolowana jeżeli rzeczywisty właściciel należności z tych transakcji, ma siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkania w tzw. raju podatkowym. Przyje się domniemanie, że właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym, już na tej podstawie, że jedna ze stron transakcji dokonuje rozliczeń z takim podmiotem,
- 2.000.000,00 PLN – w przypadku innej transakcji niż określona w pkt. powyżej.
Progi dokumentacyjne będą ustalane odrębnie dla:
- każdej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym niezależnie od przyporządkowania transakcji kontrolowanej do transakcji towarowych, finansowych, usług owych albo innych transakcji,
- strony kosztowej i przychodowej.
Ceny transferowe weryfikuje się, stosując metodę najbardziej odpowiednią w danych okolicznościach, wybraną spośród następujących metod:
- porównywalnej ceny niekontrolowanej,
- ceny odprzedaży,
- koszt plus,
- marży transakcyjnej netto,
- podziału zysku.
Przy określaniu wysokości dochodu (straty), organ stosuje metodę przyjętą przez podmiot powiązany, chyba że zastosowanie metody innej niż przyjęta przez podmiot powiązany jest bardziej odpowiednie w danych okolicznościach.
Podatnik jest zobowiązany do złożenia oświadczenia TP-R do końca 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
W katalogu zwolnień z obowiązku sporządzania dokumentacji lokalnej najistotniejszym jest zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji dla transakcji zawieranych wyłącznie przez podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym, w którym każdy z tych podmiotów powiązanych spełnia określone warunki, w szczególności żaden z nich nie poniósł straty podatkowej.
Jeżeli skonsolidowane przychody grupy kapitałowej w poprzednim roku podatkowym przekroczyły limit 200.000.000,00 PLN to zobowiązana jest ona do złożenia tzw. dokumentacji Master File.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące podatków lub potrzebują Państwo dalszych informacji, prosimy skontaktować się z Państwa osobą kontaktową, która przekaże Państwa zapytanie do Działu:
Aneta Majchrowicz-Bączyk
Partner / Radca prawny
Specjalizacja prawo podatkowe
getsix Tax & Legal
PolskiEnglishDeutsch
Tax & Legal Grupy getsix
Nasi wyspecjalizowani doradcy podatkowi pod przewodnictwem Pani Anety są do Państwa dyspozycji. Formularz kontaktowy znajdą Państwo na stronie getsix.
***