Aktualności

/ Kadry, płace, prawo pracy

Planowane zmiany w sprawie pełnej elektronizacji postępowań związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców

Planowane zmiany w sprawie pełnej elektronizacji postępowań związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców

/
Date05 wrz 2022
/

kancelaria prawna sdzlegal Schindhelm

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, którego celem jest usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy, jak również pełna elektronizacja postępowań.


Wiodącą zmianą jest elektronizacja postępowania w sprawie uzyskania zezwolenia na pracę. Będzie ona obejmowała etapy od złożenia wniosku poprzez podjęcie decyzję aż po jej odbiór.

Zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec będą mieli obowiązek założenia konta w systemie teleinformatycznym. Dzięki założeniu konta cudzoziemiec będzie mógł sprawdzić m.in. czy w jego sprawie została wydana decyzja.
Warto wspomnieć, że decyzje będą doręczane elektronicznie. Postępowanie odwoławcze będzie również prowadzone drogą elektroniczną.
Ponadto, planowane są regulację, które zakładają rezygnację z uzyskania tzw. testu rynku pracy, co powinno przyspieszyć procedurę uzyskania zezwolenia na pracę.
Dodatkowo w ramach tego systemu zostanie utworzona baza wynagrodzeń, dzięki której uprawnione organy będą mogły porównywać adekwatność proponowanego wynagrodzenia do wynagrodzeń oferowanych na lokalnym rynku pracy.
W uzasadnieniu do projektu widnieje informacja, że „system teleinformatyczny dotyczący zezwoleń na pracę zostanie połączony z systemami teleinformatycznymi dotyczącymi wiz i zezwoleń na pobyt cudzoziemców oraz systemem zawierającym dane dotyczące przekraczania granicy przez cudzoziemców.”
Warto również zwrócić uwagę na propozycje, zgodnie z którą pracodawca nie uzyska zezwolenia na pracę dla cudzoziemca w przypadku zaległości w opłacaniu składek ZUS.
Obecnie projekt znajdują się w fazie początkowej, tj. uzgodnień.

kancelaria prawna sdzlegal SchindhelmŹródło: Artykuł przygotowany przez naszego partnera kooperacyjnego – kancelarię prawną sdzlegal Schindhelm

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze członkostwa

Nasze członkostwaCCIFPNasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Nasze certyfikacje

Nasze partnerstwo

Nasi partnerzy technologiczni

Kompetencje

Kompetencje