Aktualności

/ Gospodarka i polityka w Polsce

Nowe dane GUS dotyczące handlu zagranicznego

Nowe dane GUS dotyczące handlu zagranicznego

/
Data23 Jan 2024
/

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego zostały opublikowane nowe dane dotyczące eksportu i importu za okres od stycznia do listopada 2023 r.

Od stycznia do września 2023 roku obroty towarowe w handlu zagranicznym osiągnęły w cenach bieżących wartość 1 204,2 mld PLN w eksporcie i 1 160,5 mld PLN w imporcie. Dodatnie saldo wyniosło 43,8 mld PLN, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z wynikiem minus 70,5 mld PLN z analogicznego okresu w 2022 roku. Eksport zanotował wzrost o 1,7%, podczas gdy import spadł o 7,5% w porównaniu z poprzednim okresem.

Największy udział Polski w ogólnym eksporcie kształtuje się w relacji z krajami rozwiniętymi, osiągając 86,7% (w tym 74,9% w UE). W imporcie z krajami rozwiniętymi udział wynosi 65,7% (w tym 53,9% w UE).


Niemcy pozostają silnym partnerem biznesowym dla Polski

Udział Niemiec w krajowym eksporcie wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem z poprzedniego roku o 0,2 punktu procentowego, osiągając poziom 28,0%.

Udział w imporcie, pomimo spadku o 0,5 punktu procentowego, pozostaje wysoki i stanowi 20%. Od stycznia do listopada wartość importu z Niemiec wynosiła 50,4 mld EUR.

Dodatnie saldo handlowe wyniosło 106,1 mld PLN w porównaniu do 72,0 mld PLN w analogicznym okresie 2022 roku.


Struktura eksportu i importu

W eksporcie zaobserwowano znaczący wzrost w sektorach napojów i tytoniu (o 21,0%), maszyn i urządzeń transportowych (o 10,4%), żywności i zwierząt żywych (o 8,6%), oraz różnych wyrobów przemysłowych (o 1,4%). W tym czasie spadek odnotowano w towarach niesklasyfikowanych (o 36,7%), paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych (o 17,0%), surowcach niejadalnych (o 15,6%), towarach przemysłowych według surowca (o 8,3%), chemikaliach i pokrewnych (o 7,1%), oraz olejach, tłuszczach, woskach zwierzęcych i roślinnych (o 5,6%).

W imporcie największy wzrost zarejestrowano w sektorach napojów i tytoniu (o 18,5%), żywności i zwierząt żywych (o 7,9%) oraz maszynach i urządzeniach transportowych (o 4,5%). Natomiast główne spadki dotyczyły towarów niesklasyfikowanych (o 60,9%), olejów, tłuszczów, wosków zwierzęcych i roślinnych (o 27,9%), surowców niejadalnych (o 18,5%), towarów przemysłowych według surowca (o 17,5%), chemikaliów i produktów pokrewnych (o 9,4%), różnych wyrobów przemysłowych (o 7,8%), oraz paliw mineralnych, smarów i materiałów pochodnych (o 5,9%).

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

ELŻBIETA<br/>NARON-GROCHALSKA

ELŻBIETA
NARON-GROCHALSKA

Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Nasze rekomendacje

Nasze członkostwa

Nasze certyfikaty

Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości I KodyfikacjiTÜV NORDTÜV RHEINLAND

Nasze partnerstwo

Kompetencje