Korzyści makroekonomiczne i bezpośrednie z wdrożenia polityki spójności
Jak Wielka Brytania korzysta z polityki spójności realizowanej w ramach Grupy Wyszechradzkiej (V4)?
Wielka Brytania jest jednym z 15 krajów, które uzyskują wymierne korzyści z wdrożenia polityki spójności w Polsce, Czechach , Słowacji i na Węgrzech.
Korzyści makroekonomiczne
Dzięki tej polityce, dodatkowy eksport generowany dzięki polityce spójności wewnątrz grupy krajów V4 w latach 2004-2015 wyniesie ok. 4,8 mld. euro. Taki wynik w znacznej mierze kraje V4 zwdzięczają Polsce, która przyjmuje 69% całości dodatkowego eksportu z Wielkiej Brytanii do krajów V4 . W wartościach bezwzględnych było to 3,3mld. euro. 80% dodatkowego eksportu stanowią średniej i wysokiej jakości produkty technologiczne.
Bezpośrednie korzyści
Brytyjskie przedsiębiorstwa, połączone biznesowo z krajami grupy V4 w ramach projektów współfinansowanych z funduszy UE, osiągnęły bezpośrednie korzyści w wysokości ok. 63 mln. euro. Struktura bezpośrednich korzyści jest bardzo korzystna z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego. Przeważająca większość korzyści związanych z umowami zawartymi przez brytyjskie przedsiębiorstwa w ramach funduszy UE dotyczą usług (90%) i obejmują głównie usługi oparte na wiedzy (34%).